Nejnovější zprávy: ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša ​Více než dva tisíce dětí se díky Outlet Areně Moravia podívají do Světa techniky

Společnost

Před 115 lety vyšla první sbírka veršů Petra Bezruče

Čtvrtého ledna 1903 v knihovničce pražského časopisu Čas, redigovaného Janem Herbenem, vyšla sbírka prvních veršů tehdy neznámého Petra Bezruče.

Slezské písně ve vydání z roku 1911. Foto: Archiv města Ostravy

Jeho první verše vyšly v beletristické příloze Času v roce 1899, přičemž první dvě mohutné básně Den Palackého a Škaredý zjev tehdy propadly konfiskaci.

Teprve po třech letech naléhání Jana Herbena básník svolil ke knižnímu vydání. Tak vznikl nevzhledný sešitek na laciném papíře se skromným nápisem Slezské číslo bez jména autora.

Obsahoval 31 básní v Herbenově uspořádání, jež zůstalo základem pro další vydání až do dneška, kdy sbírka obsahuje 88 básní.

Pod názvem Slezské písně pak do konce I. světové války vyšlo šest vydání, z toho jen dvě byla přístupná širším vrstvám, jedno bylo bibliofilské, dvě byly americké.

Pozoruhodné bylo vydání sibiřské, určené pro naše ruské legionáře. Tyto jekatěrinburské Slezské písně vyšly v neobvykle velkém nákladu čtyři tisíce výtisků a byly brzo rozebrány.