Byznys
14/05/2017 Jaroslav Baďura

Před 165 lety byl založen Důl Jan Maria, dnes zde stojí unikátní hotel

Málo vídané připomínky hornické slávy lze spatřit v unikátním komplexu ostravského hotelu Jan Maria, který stojí v místech stejnojmenného dolu, který byl založen před 165 let. Řada míst v hotelu, který v příštím roce oslaví 10 let existence, dosud připomíná původní objekty.

V příští roce, přesně dne 12. června, si připomeneme desetileté výročí od slavnostního otevření hotelu,“ říká manažer hotelu Radek Doležal.

„Původní projekt byl na malou restauraci s bowlingem, pak se uvažovalo nad několika pokoji, nakonec to dopadlo tak, že pokojů máme dvaadvacet a hotel se stal konkurentem ostatním předním hotelům v Ostravě,“ říká Radek Doležal.

Co bylo na místě dnešního hotelu dříve?
Byl zde důl, který byl založen v roce 1852 na katastru Polské Ostravy v osadě Hranečník. Zakladatelem byl hrabě Johann Maria Wilczek. Své jméno dostal důl po svém zakladateli. Před založením dolu Jan Maria začala hornická činnost v jeho obvodě již v roce 1844 hloubením kutací jámy číslo IV. Na základě kladných výsledků se přistoupilo k založení Dolu Jan Maria.

Jak dlouho byl důl činný?
Po vyrubání vytěžitelných uhelných zásob včetně zbytkových pilířů byl provoz dolu v roce 1963 zastaven. V tomto roce byla zasypána těžní jáma a obě výdušné jámy byly zasypány o rok později. Po šachtě zůstala památkově chráněná budova strojovny a správní budova z charakteristického červeného zdiva s ozdobnými štíty. V rekonstruovaných prostorách se nyní nachází hotel Jan Maria.

Jak probíhala rekonstrukce? Co se podařilo zachovat?
Rekonstrukce probíhala postupně. V roce 2000 koupila ve značně zdevastovaném stavu areál firma KR OSTRAVA, a.s. Nemalá část prostorů se nově postavila. Z původních prostor se ovšem podařila zachovat většina okenních, dveřních výplní, dále pak klenby stropů v restauraci a salonku. Jinak se provedla kompletní rekonstrukce inženýrských sítí a rozvodů, včetně úpravy povrchu.

Přinesla rekonstrukce dříve průmyslového objektu nějaké specifické obtíže?
Jedním z největších problémů při rekonstrukci bylo provést statické zajištění objektu, které byly vlivem dřívější důlní činnosti popraskané a nestabilní.

V jak starých původních prostorách návštěvníci objektu vlastně jsou – kterých původních prostor se to týká?
V letech 1914–15 byla v areálu postavena nová správní budova (dodnes areál hotelu). Z bývalé kotelny a uhelny je nový vinný sklípek, na místě bývalé rozvodny je nynější salonek a z bývalých skladů je současná restaurace.

Jaké služby hotel poskytuje?
Poskytujeme kvalitní služby čtyřhvězdičkového hotelu a splňujeme všechna kritéria jednotné klasifikace ubytovacích zařízení Hotel stars ČR, kterou pravidelně certifikujeme. Hotelový komplex nabízí mimo ubytování a restaurace také salonek s kapacitou 50 osob, vinný sklípek, moderní 4 dráhový bowling, fitness a whirlpool.

Jaké jsou plány vedení hotelu do budoucna?
Náš hotel si po devíti letech provozu právem vydobyl vynikající pověst, záleží nám na tom, aby od nás hosté odcházeli spokojeni a vraceli se. Pracujeme na tom, abychom šli neustále kupředu. Chceme zkvalitňovat služby, abychom si udrželi naši hotelovou klientelu, předběhli konkurenci a byli atraktivní pro nové náročnější zákazníky, kterých přibývá. Nadále se snažíme zlepšovat naši restauraci a mít především profesionální a příjemný personál celého hotelu, což v dnešní době není nic jednoduchého.

Sdílejte článek