Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Byznys

Před 165 lety byl založen Důl Jan Maria, dnes zde stojí unikátní hotel

Málo vídané připomínky hornické slávy lze spatřit v unikátním komplexu ostravského hotelu Jan Maria, který stojí v místech stejnojmenného dolu, který byl založen před 165 let. Řada míst v hotelu, který v příštím roce oslaví 10 let existence, dosud připomíná původní objekty.

V příští roce, přesně dne 12. června, si připomeneme desetileté výročí od slavnostního otevření hotelu,“ říká manažer hotelu Radek Doležal.

„Původní projekt byl na malou restauraci s bowlingem, pak se uvažovalo nad několika pokoji, nakonec to dopadlo tak, že pokojů máme dvaadvacet a hotel se stal konkurentem ostatním předním hotelům v Ostravě,“ říká Radek Doležal.

Co bylo na místě dnešního hotelu dříve?
Byl zde důl, který byl založen v roce 1852 na katastru Polské Ostravy v osadě Hranečník. Zakladatelem byl hrabě Johann Maria Wilczek. Své jméno dostal důl po svém zakladateli. Před založením dolu Jan Maria začala hornická činnost v jeho obvodě již v roce 1844 hloubením kutací jámy číslo IV. Na základě kladných výsledků se přistoupilo k založení Dolu Jan Maria.

Jak dlouho byl důl činný?
Po vyrubání vytěžitelných uhelných zásob včetně zbytkových pilířů byl provoz dolu v roce 1963 zastaven. V tomto roce byla zasypána těžní jáma a obě výdušné jámy byly zasypány o rok později. Po šachtě zůstala památkově chráněná budova strojovny a správní budova z charakteristického červeného zdiva s ozdobnými štíty. V rekonstruovaných prostorách se nyní nachází hotel Jan Maria.

Jak probíhala rekonstrukce? Co se podařilo zachovat?
Rekonstrukce probíhala postupně. V roce 2000 koupila ve značně zdevastovaném stavu areál firma KR OSTRAVA, a.s. Nemalá část prostorů se nově postavila. Z původních prostor se ovšem podařila zachovat většina okenních, dveřních výplní, dále pak klenby stropů v restauraci a salonku. Jinak se provedla kompletní rekonstrukce inženýrských sítí a rozvodů, včetně úpravy povrchu.

Přinesla rekonstrukce dříve průmyslového objektu nějaké specifické obtíže?
Jedním z největších problémů při rekonstrukci bylo provést statické zajištění objektu, které byly vlivem dřívější důlní činnosti popraskané a nestabilní.

V jak starých původních prostorách návštěvníci objektu vlastně jsou – kterých původních prostor se to týká?
V letech 1914–15 byla v areálu postavena nová správní budova (dodnes areál hotelu). Z bývalé kotelny a uhelny je nový vinný sklípek, na místě bývalé rozvodny je nynější salonek a z bývalých skladů je současná restaurace.

Jaké služby hotel poskytuje?
Poskytujeme kvalitní služby čtyřhvězdičkového hotelu a splňujeme všechna kritéria jednotné klasifikace ubytovacích zařízení Hotel stars ČR, kterou pravidelně certifikujeme. Hotelový komplex nabízí mimo ubytování a restaurace také salonek s kapacitou 50 osob, vinný sklípek, moderní 4 dráhový bowling, fitness a whirlpool.

Jaké jsou plány vedení hotelu do budoucna?
Náš hotel si po devíti letech provozu právem vydobyl vynikající pověst, záleží nám na tom, aby od nás hosté odcházeli spokojeni a vraceli se. Pracujeme na tom, abychom šli neustále kupředu. Chceme zkvalitňovat služby, abychom si udrželi naši hotelovou klientelu, předběhli konkurenci a byli atraktivní pro nové náročnější zákazníky, kterých přibývá. Nadále se snažíme zlepšovat naši restauraci a mít především profesionální a příjemný personál celého hotelu, což v dnešní době není nic jednoduchého.

Fotogalerie