ROMAN FRENKO
Polévkový král
Co asi cítili Ostravané, když jim nad hlavami tiše plula 17. října 1929 okolo třinácté hodiny majestání vzducholoď Graf Zeppelin?
Naštěstí se zachovalo osobní svědectví v kronice Kunčic nad Ostravicí, která přílet vzducholodi do Ostravy zapsala.
Vzducholoď Graf Zeppelin podnikla cestu kolem světa v rámci své propagační dvoutýdenní cesty jako první létající dopravní prostředek s platícími pasažéry na palubě. Startovala v Berlíně, poté letěla přes Tokio, Los Angeles, New York a Friedrichshafen.
"Byl to triumfální let a byla se zájmem sledována," napsal kronikář.
"Snímek byl vzat ve Staré Bělé. Bylo poněkud mlhavo, od nás bylo ji dobře viděti. Letěla okolo 13. hodiny. Obrázek znázorňuje dobu, v níž žijeme," napsal kronikář.
A jak lidé před jednadevadesáti lety vlastně viděli budoucnost? Podle kunčického kronikáře takto: "Není to jenom boj o ovládnutí vzduchu, ale konají se také pokusy o ovládnutí cizích nebeských světů j. Marsu a jiných pomocí raketových létadel."
Byla ta doba opravdu taková, jak o ní píše kronikář? "Žijeme v době takových nových vynálezů, že je nedovedeme ani sledovati."
Velmi rychlým tempem se rozvíjel také rozhlas: "Pomocí radio aparátů slyšíme řeči státníků celé Evropy a koncerty z různých měst evropských." To asi ještě kronikář netušil, že už brzy začne na rádiových vlnách hřímat Adolf Hitler a svět se změní směrem, který tehdy nikdo netušil...
"Máme již aparáty pro poslech i se zámořskými zeměmi, ale ty jsou ještě dosti drahé. Ale nejenom je slyšíme, my je také již vidíme. Máme již první zvukové filmy, kde můžeme viděti děj i slyšeti řeč herců!" jásal pamětník.
Závěr jeho připomínky k letu Zeppelinu nad Ostravou je prorocký: "Slyšíme světlo a vidíme zvuk. Co bude dále? Elektřina."