Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Společnost

Před 91 lety přeletěl nad Ostravou Zeppelin. Triumfální let, napsal kronikář

Co asi cítili Ostravané, když jim nad hlavami tiše plula 17. října 1929 okolo třinácté hodiny majestání vzducholoď Graf Zeppelin?

Foto: facebook skupiny Nezapomenutá severní Morava a Slezsko

Naštěstí se zachovalo osobní svědectví v kronice Kunčic nad Ostravicí, která přílet vzducholodi do Ostravy zapsala.

Vzducholoď Graf Zeppelin podnikla cestu kolem světa v rámci své propagační dvoutýdenní cesty jako první létající dopravní prostředek s platícími pasažéry na palubě. Startovala v Berlíně, poté letěla přes Tokio, Los Angeles, New York a Friedrichshafen.

"Byl to triumfální let a byla se zájmem sledována," napsal kronikář.

"Snímek byl vzat ve Staré Bělé. Bylo poněkud mlhavo, od nás bylo ji dobře viděti. Letěla okolo 13. hodiny. Obrázek znázorňuje dobu, v níž žijeme," napsal kronikář.

A jak lidé před jednadevadesáti lety vlastně viděli budoucnost? Podle kunčického kronikáře takto: "Není to jenom boj o ovládnutí vzduchu, ale konají se také pokusy o ovládnutí cizích nebeských světů j. Marsu a jiných pomocí raketových létadel."

Byla ta doba opravdu taková, jak o ní píše kronikář? "Žijeme v době takových nových vynálezů, že je nedovedeme ani sledovati."

Velmi rychlým tempem se rozvíjel také rozhlas: "Pomocí radio aparátů slyšíme řeči státníků celé Evropy a koncerty z různých měst evropských." To asi ještě kronikář netušil, že už brzy začne na rádiových vlnách hřímat Adolf Hitler a svět se změní směrem, který tehdy nikdo netušil...

"Máme již aparáty pro poslech i se zámořskými zeměmi, ale ty jsou ještě dosti drahé. Ale nejenom je slyšíme, my je také již vidíme. Máme již první zvukové filmy, kde můžeme viděti děj i slyšeti řeč herců!" jásal pamětník.

Závěr jeho připomínky k letu Zeppelinu nad Ostravou je prorocký: "Slyšíme světlo a vidíme zvuk. Co bude dále? Elektřina."