Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Politika

Předsedou moravskoslezských lidovců je náměstek hejtmana Lukáš Curylo

​Předsedou lidovců v Moravskoslezském kraji se znovu stal náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který je zároveň ředitelem Charity ČR a ředitelem Diecézní charity ostravsko-opavské.

Lukáš Curylo. Foto: Vladimír Pryček

Informaci potvrdila krajská tajemnice KDU-ČSL Ivana Váňová. Krajské vedení lidovci volili na konferenci v Opavě.

Krajská konference rozhodovala také o nominacích do celostátního vedení strany, na předsedu strany nominovala nynějšího předsedu Mariana Jurečku.

Curylo je od roku 2008 členem krajského zastupitelstva a od roku 2016 zastává rovněž funkci náměstka hejtmana, v krajských volbách v letech 2016 a 2020 byl lídrem kandidátky KDU-ČSL v Moravskoslezském kraji. Ve volbě neměl protikandidáta. Curylo řekl, že z 81 delegátů ho podpořilo 68.

"Vzhledem k tomu, že jsem objel všechny okresní konference a měl jsem nominace ze všech okresních konferencí, tak obhajoba pro mě nebyla úplně překvapením. Samozřejmě to ale cítím jako závazek. Byl jsem podpořen i docela vysokým počtem hlasů, tak to beru jako projev velké důvěry. Teď nás čeká volební rok a komunální volby, které jsou pro KDU-ČSL vždycky významné a vždy jsme v těchto volbách byli úspěšní. Čekají nás senátní volby, kde pravděpodobně dva kandidáti za Spolu budou za KDU-ČSL," uvedl Curylo.

Dodal, že chce usilovat o to, aby lidovci neztratili svou identitu a tvář, a to i v rámci koaličních spoluprací. "S celým týmem krajského výboru chceme pracovat na našich programových prioritách," doplnil Curylo.

Velké změny nejsou v krajském vedení ani na postech místopředsedů, kterými se znovu stali poslanec a starosta obce Dobrá na Frýdecko-Místecku Jiří Carbol, náměstek opavského primátora Michal Jedlička, radní Studénky na Novojičínsku Václav Pomikálek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a nově také předseda bruntálských lidovců Karel Siuda.

Krajská konference také nominovala na předsedu strany nynějšího předsedu, ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, na místopředsedu strany Curyla. Volební sjezd KDU-ČSL bude 23. a 24. dubna v Ostravě.