Společnost
21/02/2017 ČTK

Přehrady v Povodí Odry odpouštějí vodu, chystají se na tání sněhu a déšť

Přehrady v Povodí Odry odpouštějí vodu, jejich správci se tak chystají na tání sněhu na horách.

Zásobní kapacity jsou však podle vodohospodářů dostatečné. Ledové kry na řekách zatím problémy vodohospodářům nedělají. Povodí ale situaci monitoruje, řekla mluvčí státního podniku Šárka Vlčková.

„Odpouštět jsme vodu začali počátkem roku a dál v tom pokračujeme. Zatím sníh taje ve středních a vyšších polohách. V nejvyšších to teploty ještě neumožnily,“ uvedla Vlčková.

Všechny přehrady podle ní mají dostatečnou kapacitu, aby postupné tání sněhu zachytily.

Výjimkou je přehrada Šance v Beskydech. Její plné využití neumožňuje nynější rekonstrukce. Tamní kapacita je nyní na 43 procentech. „I tam je ale dostatek prostoru,“ řekla mluvčí.

Situace se podle ní může zdramatizovat v nejbližších dnech. Podle předpovědí má totiž do dvou dnů spadnout až 20 milimetrů srážek. To by v kombinaci s táním mohlo zvýšit hladiny některých toků.

„Neočekáváme ale, že by situace byla tak vážná, že by došlo k ohrožení zástavby,“ uvedla Vlčková.

Vodohospodáři podle ní monitorují i tání ledu na řekách a pohyb ledových ker. „U velkých toků je situace lepší, tam je už ledu málo. U menších toků ledové kry zůstávají u břehů a mohou se uvolnit. Pak by se mohl u některých mostů hromadit. Zatím ale nikde problémy neevidujeme. Těžkou techniku na jejich odstranění jsme ještě nenasadili,“ řekla mluvčí.

Sdílejte článek