Nejnovější zprávy: Neznámý muž nepřežil střet s vlakem mezi Jistebníkem a Studénkou Louka na bývalé skládce se stala útočištěm pro včely

Sport

Překvapení: ​vítkovický lídr Ondřej Roman odchází do finské ligy

Hokejový klub HC Vítkovice Ridera se výrazně zapojil do přestupového dění na extraligové scéně.

Ondřej Roman. Foto: hc-vitkovice.cz

Obrovský respekt si ostravský zástupce v nejvyšší soutěži vybudoval tím, že přilákal do svých řad zvučné posily Romana Poláka, Zbyňka Irgla a Lukáše Krenželoka.

O to víc překvapuje zpráva, že v týmu nebude dál pokračovat zkušený útočník Ondřej Roman. Třebaže se s ním počítalo jako jedním ze základních stavebních kamenů i pro příští sezonu, bývalý reprezentant opouští klub z vlastního rozhodnutí. Odchází do finského klubu Ilves Tampere.

Jak uvedl vítkovický klub na svém webu, byl Roman ještě letos v březnu pilířem ostravského mužstva. Po začátcích ve Vítkovicích se snažil prosadit v zámoří, v roce 2009 vyhrál se Spokane Chiefs ceněný juniorský Memorial Cup, v letech 2011 až 2012 působil nejvýše na farmě týmu NHL Dallas Stars.

Zpět ve Vítkovicích vytvořil v letech 2012 až 2015 silnou útočnou řadu s Vladimírem Svačinou a Rudolfem Hunou, přičemž jej výkony vytáhly do hledáčku týmů KHL. Po sezoně v týmu Avtomobilist Jekatěrinburg znovu zamířil na jaře 2016 do Vítkovic, kde patřil opět k nejproduktivnějším hráčům celkově.

„Ondrovo rozhodnutí bereme jako fakt,“ konstatoval sportovní ředitel klubu Roman Šimíček na klubovém webu. „Využil klauzule o uvolnění do zahraničí, což akceptujeme. V týmu odvedl kvalitní služby. Překvapilo nás a spíše i zaskočilo, že zvolil odchod do ciziny. A to v období, kdy se snažíme sestavit co nejkvalitnější kádr. Velký ohlas měly avizované příchody, nebo spíše návraty našich odchovanců. Tvoříme mužstvo složené z těch, kteří chtějí za nás hrát a je pro ně ctí oblékat vítkovický dres,“ uvažoval Šimíček v těchto intencích.

Ondřej Roman byl nejproduktivnějším hráčem Vítkovic v uplynulé, předčasně ukončené sezoně.

Budou hledat náhradu

Jestliže si v klubu až dosud pochvalovali, jak se jim daří posilovat kádr, nastane pro sportovní vedení nový úkol. Tedy zapracovat na hledání odpovídající náhrady za loučícího se útočníka.

„Nebude to nic snadného. Ale máme rozjednané určité varianty. Je to společná práce pro vedení klubu i trenéry A-mužstva,“ naznačil Šimíček. I z jeho vyjádření vyplývá, že cílem Vítkovic bude přivést do klubu kvalitního hráče na post v útoku.

Romanův přesun do Finska není zdaleka jediným odchodem zkušeného hokejisty z týmu. Už dříve ve Vítkovicích skončil lotyšský reprezentant Roberts Bukarts, který zamířil do ruského Čerepovce v KHL.

O obránce Jana Výtiska ostravský klub už nestál, a tak protřelý bek se dohodl s prvoligovými Litoměřicemi. Patrik Zdráhal se po hostování v Plzni už nevrátil do Vítkovic a odešel do Litvínova. Šimon Stránský rovněž opustil svůj mateřský klub, když po hostování v Kometě Brno jde do Finska. Paradoxně se tak může v tamní soutěži potkat i s Ondřejem Romanem.

Ostatně, o české hokejisty je ve Finsku letos v létě velký zájem. Do týmu Tappara Tampere, městského rivala Ilvesu, přicházejí čeští reprezentanti brankář Dominik Hrachovina z Liberce, obránce Michal Moravčík z Litvínova, útočník Jiří Smejkal ze Sparty Praha. Rudolf Červený jde z Komety Brno do týmu Lahti.