Společnost
23/10/2023 Petr Broulík

Premiér Fiala zavítal do Ostravy. Na VŠB-TUO otevřel Sítýho

Petr Broulík

​Takovou slávu kampus VŠB-Technické univerzity Ostrava dlouho nezažil. Otevíralo se tady Centrum energetických a environmetálních technologií–Explorer, čehož se zúčastnil i premiér Petr Fiala.

Nová budova je prvním komerčním zařízením v srdci VŠB-TUO. České republice má výrazně pomoci s vývojem udržitelné ekonomiky, která nahradí fosilní paliva, tedy ropu a zemní plyn, a taky fosilních paliv - tedy uhlí.

Nové centrum si familiárně překřtili na „Sítý“

Tvůrci budovy jí neřeknou jinak než familiárně „Sítý“, jak si překřtili její anglický název CEETe. Také premiér republiky si toto jméno rychle osvojil, jen se jako absolvent bohemistiky pozastavil nad mužským rodem názvu. „Není to to CEETe, ale ten,“ pousmál se.

Centrum CEETe se souborem laboratoří dostalo při slavnostním otevření velkého maskota v podobě malého pásového robota, který trochu připomíná animovaného hrdinu filmu VALL-I. Z hlavolamových útvarů ho postupně místo obligátního stříhání pásky vystavěli politici a hlavu mu nasadil předseda vlády Fiala.

Nové technologie

Premiér si celé pracoviště prohlédl. O moderní technologie se zajímal a živě diskutoval. „Explorer znamená výzkumník, to je příhodné jméno pro tento projekt. Obvykle se pojí s vesmírnými sondami, s roboty, s expedicemi do neprobádaných míst naší planety. I tady se vydáváme do něčeho, co je nejisté, neprobádané, do nových energií, nových zdrojů, jak transformovat naši energetiku. Je to také objevování neznámé krajiny,“ řekl Fiala. Dodal, že centrum je něčím, čím se Ostrava úspěšně transformuje z post uhelného regionu na jedno z center moderních technologií.

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška podotkl, že ambasadora a dnes ředitele polygonu CEETe Stanislava Mišáka poznal ve vlaku při cestě do Bruselu. „Tam také vznikla myšlenka Sítýho. Od té doby jsme potkávali velmi často,“ uvedl.

Kraj už neponese v názvu hutě a doly, ale třeba vodík

Hejtman Krkoška připomněl, že dnes žijeme v době, kdy kolem nás zdražují energie a zuří válka. „Abychom posunuli kraj v transformaci, musíme dělat rychlé kroky. Společně jsme našli cestu, jak postavit tuto budovu. Možná budeme jednou krajem, který neponese v názvu hutě, věže a důlní činnost, ale ponese v názvu třeba vodík, technologie vodíku a změnu systému v energiích. Také životní prostředí v našem kraji bylo často hodně skloňováno. A tahle budově bude sloužit k tomu, abychom nemuseli řešit, že tady máme třeba smrad či jiné škaredé hodnoty,“ řekl Krkoška.

Inovační polygon na cirkulární energetiku CEETe byl vystavěn za rok a tři čtvrtě. „Chceme s novým Sítým zachránit svět od závislosti na fosilních palivech. Bude využívat lokální zdroje, chceme v něm navrhovat konkrétních řešení a rychle je posouvat do praktického využití. Všechny technologie, které jsou uvnitř, se už různě využívají, my je zde ale spojujeme do jednoho unikátního funkčního celku. Na vstupu budou alternativní paliva a na výstupu čistý vodík pro dopravu nebo průmysl,“ uzavřel ředitel polygonu Mišák.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek