Nejnovější zprávy: Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů Pět zraněných při vážné nehodě. Řidič bezohledně předjížděl

Politika

Premiér v Ostravě: Musíme pomoci občanům, kteří nebudou schopni zvládnout inflaci a drahotu

​Vládní koalice funguje jako dobrý tým, čeká ji ale mnoho výzev, řekl dnes na sjezdu KDU-ČSL premiér Petr Fiala (ODS).

Premiér Petr Fiala. Foto: se souhlasem ODS

Zmínil energetiku, uprchlickou vlnu či inflaci. Uvedl také, že ODS, lidovci a TOP 09 v řadě senátních obvodů budou na podzim kandidovat pod hlavičkou koalice Spolu, která loni vyhrála parlamentní volby. Kabinet tvoří společně s Piráty a STAN. Šéf hnutí STAN Vít Rakušan ve videozdravici vyzval k větší spolupráci všech stran vládní koalice v letošních senátních volbách. Nechce horní komoru nechat populistickým silám, řekl.

Fiala přiznal, že při prvních debatách o možné koaliční spolupráci ani sám nečekal, že spolupráce tří subjektů bude tak silná. "Přijel jsem sem dnes i proto, abych vám za tu spolupráci a podporu společného projektu poděkoval," řekl premiér.

Šéfovi lidovců Marianu Jurečkovi, který na sjezdu post obhajuje, poděkoval za pracovitost, nasazení a za to, že drží slovo. Věří, že spolupráce bude pokračovat nadále stejně intenzivně.

K vládnímu působení uvedl, že kabinet čeká spousta úkolů a výzev. "Musíme změnit energetiku tak, abychom nebyli závislí na libovůli Kremlu, aby firmy a domácnosti měly dostatek energií za přijatelnou cenu, musíme důstojně zvládnout uprchlickou vlnu a pomoci občanům, kteří nebudou schopni sami zvládnout inflaci a nastupující drahotu," poznamenal premiér. Pro ODS i KDU-ČSL je podle Fialy klíčové zejména to, aby rodiny s dětmi fungovaly co nejlépe a aby na ně ekonomické těžkosti doléhaly co nejméně.

Fiala uvedl, že ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se blíží dohodě o společném postupu v řadě senátních obvodů v koalici Spolu. Je si jist, že to, že v některých obvodech, obcích a městech budou nominanti zmíněných stran kandidovat proti sobě, spolupráci nenaruší.

Rakušan požádal všechny vládní strany, aby si dobře rozmyslely, zda ještě více nespolupracovat v senátních volbách. "Bylo by dobré, kdybychom ho nenechali ani v náznaku populistickým silám a udrželi si výraznou většinu demokratických sil, které tam v současné době jsou," poznamenal.

Šéf STAN označil vládní spolupráci pěti stran za odvážný projekt, který ale funguje. Spojuje je například to, že jde o subjekty demokratické, prozápadní, věřící výhodám členství v EU a NATO, a zároveň ochota pomáhat ukrajinským uprchlíkům.

Šéfka TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová poděkovala lidovcům za spolupráci. Připomněla, že strany nespolupracují jen v krajích a obcích, ale též v Evropském parlamentu v Evropské lidové straně. Pro podzimní komunální a senátní volby strany nacházejí společné kandidáty, řekla. Vyzdvihla také to, jak koalice pomáhá mnoha tisícům přicházejících Ukrajinců po ruské agresi. "Solidarita Čechů je obrovská a i jim se za to patří poděkovat," uvedla.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je důležitá vzájemná spolupráce vládních stran na všech úrovních politiky. Neznamená to, že budou ve všem souhlasit a prosazovat stejná řešení, ale musí si vzájemně naslouchat a hledat nejlepší řešení pro Česko. V souvislosti s Ukrajinou řekl, že vláda ukázala obrovskou jednotu a i v jednání na evropském poli odvahu.

Ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis požádal na sjezdu lidovců přítomné senátory a poslance o to, aby český parlament uznal zločiny ruského vojska na Ukrajině za genocidu, jako to již přijali v Estonsku a Lotyšsku.

"Jsem přesvědčen, že brzy budou následovat podobně silná odsouzení otřesných zločinů Ruska proti ukrajinskému lidu také v dalších zemích. Čím silnější bude reakce mezinárodního společenství, tím dříve se nám podaří ruské barbary zastavit a dostat je tam, kam patří, tedy před mezinárodní tribunál,“ řekl velvyslanec.