Nejnovější zprávy: Hasiči zachraňovali z cisterny dva dělníky, kteří se uvnitř přiotrávili Před 87 lety začala stavba letiště v Hrabůvce. Fungovalo do roku 1959

Politika

Prezidentské volby se blíží. Průzkum ukázal, kdo by nyní vyhrál

Mezi největší favority v historicky třetích přímých prezidentských volbách, které se budou konat počátkem roku 2023, patří podle prosincového průzkumu společnosti SANEP i nadále bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Andrej Babiš by získal v prvním kole 30,1 procent voličských hlasů a v současné chvíli si drží poměrně velký náskok na druhého v pořadí generála Petra Pavla. Tomu by v prosinci dalo hlas 24,8 procent voličů.

Třetí největší počet hlasů by nyní získala bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (22,9%). Čtvrté místo by obsadil senátor Pavel Fischer (7,1%), který dříve působil jako poradce prezidenta Václava Havla a též jako velvyslanec ve Francii a Monaku. Fischer usiloval o prezidentský post již v minulých volbách v roce 2018, kde skončil v prvním kole za kandidáty Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem na třetím místě se ziskem 10,2 procenta hlasů.

Na pátém místě by skončil se ziskem 4,7 procentního bodu kandidát za hnutí SPD, bývalý velvyslanec a signatář Charty 77 Jaroslav Bašta. Necelý měsíc před prvním kolem prezidentských voleb však zůstává více jak čtvrtina voličů nerozhodnutých.

Prosincové šetření společnosti SANEP prezentuje názory 62,3 procent rozhodnutých voličů, kteří by se aktuálně prezidentských voleb zúčastnili v kole prvním a svůj hlas by dali jednomu z devíti uvedených kandidátů.

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 13. až 19. prosince 2022 na vybrané skupině 2.831 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let