Nejnovější zprávy: Od počítače do slévárny. Mladý pár vyrábí unikátní litinové nádobí Ochutnejte regionální produkty, vyzkoušejte tradiční řemesla. Do Ostravy míří Moravskoslezský jarmark

Politika

Prezidentem by se nyní stal Babiš. Ve druhém kole by porazil generála Pavla

Mezi největší favority v historicky třetích přímých prezidentských volbách, které se budou konat počátkem roku 2023, patří podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Prezidentské volby by v aktuálním šetření společnosti SANEP vyhrál v prvním kole ex-premiér Andrej Babiš se ziskem 26,1% voličských hlasů, na druhém místě by pak skončil armádní generál Petr Pavel se ziskem 20,2%.

Šetření společnosti SANEP prezentuje názory 64,7 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se aktuálně prezidentských voleb zúčastnili v kole prvním, a názory 62,2 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se zúčastnili voleb v kole druhém.

Do výběru potenciálních kandidátů na post prezidenta republiky byly zařazeny ty osobnosti domácí politické scény, které svou prezidentskou kandidaturu již veřejně ohlásily, a dále ty osobnosti, které volbu zvažují, případně nevylučují.

Třetí největší počet hlasů (11,3%) získal senátor Pavel Fischer, který je rovněž považován za jednoho z největších favoritů přímé volby hlavy státu. Senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer, který působil jako poradce prezidenta Václava Havla a působil též jako velvyslanec ve Francii a Monaku, usiloval o prezidentský post již v minulých volbách v roce 2018, kde skončil v prvním kole za kandidáty Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem na třetím místě se ziskem 10,2 procenta hlasů.

Na čtvrtém místě by se v hypotetických prezidentských volbách v lednu letošního roku umístila v prvním kole ekonomka a končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, a to se ziskem 7,2 procent voličských hlasů. S odstupem pouhé jedné desetiny procentního bodu se za Danuší Nerudovou umístil spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 a ex-ministr financí Topolánkovy a poté Nečasovy vlády Miroslav Kalousek, kterému by dalo aktuálně svůj hlas 7,1 procent rozhodnutých voličů.

Relativně početnou skupinu příznivců a potenciálních voličů má i následující pětice prezidentských kandidátů, a to lékař a senátor Marek Hilšer (5,2%), bývalý místopředseda Akademie věd ČR a současný senátor Jiří Drahoš (4,8%), kterého porazil v druhém kole minulých prezidentských voleb současný prezident Miloš Zeman, dále bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a současná senátorka Miroslava Němcová (4,5%), úřadující předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (4,3%) a ex-prezident České republiky Václav Klaus st. (4,2%).

Na jedenáctém místě by se v současné době umístil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se ziskem 1,6 procentního bodu, následovaný matematikem a zakladatelem Nadačního fondu proti korupci Karlem Janečkem (1,5%), předsedou Hospodářské komory ČR a historicky prvním ministrem průmyslu a obchodu České republiky Vladimírem Dlouhým (0,9%), a dále advokátkou a političkou Klárou Long Slámovou (0,7%). Nejméně voličů by v současné době oslovil majitel, generální ředitel a moderátor televize Barrandov v jedné osobě Jaromír Soukup, kterému by dalo v aktuálním měření společnosti SANEP hlas pouhých 0,4 procent rozhodnutých voličů.

Druhé kolo prezidentských voleb, do kterého by postoupili ex-premiér Andrej Babiš a armádní generál Petr Pavel, by se ziskem 51,7 procent vyhrál Andrej Babiš a stal by se tak historicky čtvrtým prezidentem samostatné České republiky.