Společnost
21/01/2016 ČTK

Při sedmidenní válce mezi Čechoslováky a Poláky padlo 145 vojáků. Událost připomene pietní akt

Pietní akt na hřbitově v Orlové připomene oběti takzvané sedmidenní války o Těšínsko. V potyčkách československé a polské armády v lednu 1919 padlo 145 vojáků, z toho 53 na československé straně.

Vzpomínková akce se uskuteční 22. ledna, řekl ředitel Muzea Těšínka Zbyšek Ondřeka. Důvodem ozbrojeného konfliktu byl spor o pohraniční území v okolí Českého Těšína. Polské jednotky ho obsadily a čeští vojáci je po neúspěšných diplomatických nótách vytlačili.

„Nedlouho po skončení první světové války proběhl na Těšínsku jiný a málo známý ozbrojený konflikt. Netrval roky a nezasáhl tak velký počet lidí a zemí. Avšak zdejšímu území v důsledku vtiskl dnešní geografickou podobu,“ uvedl ředitel.

Dodal, že sedmidenní válka byla v roce 1919 bojem tehdejšího Československa a Polska o oblast těšínského Slezska. „Územní spor nakonec vyřešili diplomaté v belgickém Spa, když určili podobu hranic platnou od roku 1920,“ doplnil.

Podle Ondřeky dnes už o sedmidenní válce vědí jen historici a zapálení patrioti. Muzeum Těšínska to ale chce změnit. Pomník věnovaný památce obětí tohoto konfliktu je umístěn na hřbitově v Orlové, kde je většina padlých pohřbena.

Právě tam se bude v pátek 22. ledna odpoledne konat pietní akt, který desítkám padlých československých legionářů vzdá hold. Pořadateli akce jsou město Orlová, Československá obec legionářská, Česká a slovenská obec dělostřelecká, Matice slezská a Muzeum Těšínska.

Poláci Těšín a s ním i větší část Těšínska vojensky obsadili ještě před koncem roku 1918. Přestože československá vláda proti tomu protestovala, v ovládané části Těšínska začalo Polsko zavádět státní správu, soudy, pošty i polské školství a organizovat odvody branců. Dokonce zde Polsko chtělo uspořádat volby. Československá vláda nakonec rozhodla o vojenském řešení, tedy obsazení historického území Těšínska armádou.

Československý armádní sbor v síle přibližně 16.000 mužů akci zahájil 23. ledna 1919 a početně slabší polské jednotky zatlačil k řece Visle. Postup českoslovenští vojáci po nátlaku Francie a dalších států zastavili 31. ledna u městečka Skočov, ležícího asi 15 kilometrů východně od Těšína.

Bojové aktivity sedmidenní války o Těšínsko si vyžádaly na straně Československé republiky 53 padlých, 124 zraněných a sedm nezvěstných, polské ztráty činily 92 mrtvých, 855 zraněných, 813 nezvěstných a 576 zajatých.

Sdílejte článek