Nejnovější zprávy: Bohumínský žhář rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí Sundejte roušky, hygienici kromě okresu FM zmírnili opatření

Společnost

Příběh z Magazínu PATRIOT: Začínali v garáži, teď dělají servis světovým hvězdám

A pak že v Česku nelze uskutečnit americký sen. V garáži rodinného domku ve Staré Bělé vznikl v roce 1983 zárodek firmy, která je dnes známá po celém světě.

Foto: Karel Kita

Ne, nejde o jeden z dalších počítačových projektů - bratrové Tomáš a Martin Dudové dnes provozují mimořádně úspěšnou společnost High Lite Touring, která umí připravit špičkový servis týkající se ozvučení, nasvětlení, videa a další služby pro světové hudební interprety.

„Okolo roku 1983 si spolužáci založili heavy metalovou skupinu s názvem Mapp a přišli s tím, že potřebují zvukaře. Nevěděl jsem, co to obnáší, ale šel jsem do toho. Později se přidal i můj brácha a brácha jednoho kytaristy z kapely, který je dodnes společníkem firmy. Začalo to tedy tím, že jsme si museli vyrobit techniku, která tenkrát za komunistů nebyla dobrá a taky na to nebyly peníze. Vyráběli jsme si různé bedny, zesilovače a jiná udělátka úplně z nuly,“ říká Tomáš Duda.

Naštěstí otec bratrů byl zámečník, kutil, vyráběl různé stroje, zařízení, motokáry. „Ale přímo technice z naší dnešní branže se nevěnoval. Ale pomáhal nám, takže všechny první reprobedny vznikly v naší garáži v Bělé,“ říká Martin Duda. Zatímco tehdy ty reprobedny považoval za špičkové, dnes by byly naprosto nepoužitelné…

Se zmíněnou metalovou kapelou spolupracovali bratři Dudové až do roku 1991 - vlastně se při vyvíjení a vyrábění ozvučení pro ni naučili vše potřebné. „Po bednách z garáže jsme se začali pokoušet vyrábět i světla, myslím, že na ty první jsme použili i plechovky od okurek,“ vzpomíná Martin Duda.

Pak se ale metalová kapela se členy pomalovanými po vzoru Kiss rozpadla. „Po vojně v roce 1992 jsem si udělal živnostenský list a začali jsme jezdit s tancovačkovou kapelou Rawdies, dnes kapelou Hec.“

Tušili tehdy bratři, že se jednou budou něčím podobným živit? „Po vysoké škole jsem pracoval jako projektant. Vždycky jsme ale na té technice pracovali s tím, že bude prostě nejlepší na světě. Pak jsme se ale postavili nohama na zem a zjistili jsme, že živit se tím nebude vůbec jednoduché,“ říká Martin Duda.

Celý příběh ostravské firmy High Lite Touring, která mimo jiné od roku 2011 jezdí po Evropě s kapelou Red Hot Chilli Peppers, si můžete přečíst v novém vydání tištěného Magazínu PATRIOT.
Celoroční předplatné časopisu či jednotlivé vydání lze objednat prostřednictvím webového formuláře.