LEXIKON OSTRAVSKÉ HISTORIE
05/11/2018 Admin PATRIOT

Příběh ztraceného a znovuobjeveného obrazu Alegorie Ostravy

Magazín PATRIOT, milovnice ostravské historie Perla Motyková a facebooková skupina Nezapomenutá Ostrava společně tvoří otevřený abecední Lexikon ostravské historie. Cílem není vědecky zpracovat a uzavřít historii Ostravy - lexikon je stále otevřený dalším vzpomínkám, fotografiím, připomínkám laiků i odborníků.

Monumentální obraz, který budí úžas. To se dá říct o plátně s názvem Alegorie Ostravy od malíře Viléma Wünscheho, které se po mnoha letech vrátilo na místo, pro které bylo původně namalováno - do hotelu Brioni ve Stodolní ulici.

Plátno o rozměrech 4,5 krát 2,8 metru namaloval v roce 1927 šenovský rodák Vilém Wünsche. Když se Alegorie Ostravy objevila na velké výstavě na Černé louce uspořádané ke kandidatuře na Evropské hlavní město kultury 2015, působila jako zjevení.

Pro tisíce návštěvníků se stala jedním z hlavních magnetů této rozsáhlé expozice. Fascinovala totiž nejen svými obřími rozměry 4,5 krát 2,8 metru a vyobrazením mnoha postav v různých profesích, ale i zajímavým příběhem.

Obraz si nechal u šenovského rodáka Viléma Wünscheho namalovat v roce 1927 majitel tehdejšího hotelu Brioni Karel Schindler. Uznávaný malíř na rozměrném plátně zachytil horníky ve sloji, hutníky, rolníky na poli nebo třeba rodinu s dětmi.

Uprostřed sedí žena se znakem Ostravy v klíně. Alegorie Ostravy tak na první pohled vypadá, jako by šlo o dílo z éry socialistického realismu a ne o prvorepublikový obraz, kterým autor reflektoval život v Ostravě mezi dvěma světovými válkami.

Plátno viselo na zdi v hotelové restauraci podle jedné z verzí do roku 1949 a pak se z tehdy přejmenovaného hotelu Odra údajně ztratilo a nalezeno bylo až v létě roku 1992 někde na smetišti.

Jiné zdroje mluví o tom, že obraz v Odře za minulého režimu ještě dlouho visel, ale takřka nepovšimnut. Kontury postav se totiž postupně ztratily pod nánosy prachu a dýmu z cigaret, které zde kouřili lidé vysedávající u piva.

Ať to bylo tak či tak, po revoluci objevený obraz byl v žalostném stavu a potřeboval nutně kompletně restaurovat. Záchranu díla tehdy zafinancoval jeho nový majitel, kterému pak toto pro veřejnost i odborníky zapomenuté plátno viselo doma v obýváku až do roku 2009, až se objevilo na zmíněné výstavě.

Po téměř dvou letech vyjednávání se zástupcům firmy, která dnes vlastní hotel Brioni, podařilo obraz odkoupit a umístit jej zpět na jeho původní místo na stěnu v hotelové restauraci. Takže hosté si mohou obraz zase prohlédnout takzvaně „in natura“.

Sdílejte článek