Společnost
07/12/2015 Jaroslav Baďura

Přibývá nemocných příušnicemi, změní se doba očkování dětí

Ačkoli byli v dětství očkovaní, propuká i nich onemocnění příušnicemi. V Moravskoslezském kraji letos poměrně výrazně přibylo nemocných příušnicemi. Odborníci rozhodli, že už od příštího roku se druhá očkovací dávka posune a děti budou znovu očkovány až v předškolním věku.

„Syn oslavil nedávno osmnáctiny. Překvapilo mě, když otekl v obličeji a okolo krku, a lékař nám sdělil, že jsou to příušnice,“ říká matka mladého muže z Kopřivnice. Syn jí ale oznámil, že není zdaleka mezi kamarády sám. „Bylo jich více, jeden musel do nemocnice, protože dostal z příušnic zánět varlat.“

Právě kvůli komplikacím se řada rodičů obává, když u dětí, ač očkovaných, nemoc propukne. právě u chlapců totiž hrozí zmíněný zánět varlat, u chlapců i dívek pak dokonce i nehnisavý zánět mozkových blan. A právě s touto diagnózou musela nedávno například novojičínská nemocnice přijmout několik dětských pacientů.

Z aktuálních statistik, které Magazín PATRIOT získal, vyplývá, že letos k poslednímu listopadu onemocnělo v kraji příušnicemi celkem 714 lidí. Nejvíce, 287,  jich bylo ve věku mezi deseti a čtrnácti let, následuje věk mezi patnácti až devatenácti lety s celkovým počtem 208 nemocných.

Příušnicemi letos v kraji onemocnělo také 128 dětí ve věku mezi pěti a devíti lety, avšak jistou kuriozitou je i onemocnění dvou lidí ve věku mezi pětapadesáti a čtyřiašedesáti lety.

Odborníci nárůst počtu nemocných, který se objevuje ve vlnách a naposledy jej zaznamenali v roce 2012, vysvětlují možností, že použité vakcíny nebyly tak kvalitní, neúčinkovaly dostatečně dlouho nebo jde o vir, na který očkování nezabírá.

„Výskyt onemocnění příušnicemi u očkovaných osob není problém jen na Novojičínsku, či v Moravskoslezském kraji, ale v celé České republice. Již dlouhodobě dochází k posunu onemocnění do školního a adolescentního věku,“ vysvětluje tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Radim Mudra.

V České republice je očkováno každé dítě ve věku patnácti měsíců a znovu je přeočkováno v rozmezí 21. a 25. měsíce. Odborníci rozhodli, že druhou dávku budou od příštího roku očkovat mnohem později, v předškolním věku.

„V roce 2013 byly provedeny v České republice serologické přehledy a bylo zjištěno, že klesá seropozitivita u očkovaných osob. Z toho důvodu  dojde v příštím roce ke změně očkovacího kalendáře a druhá dávka vakcíny proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím bude posunuta a podána dětem v předškolním věku,“ dodal mluvčí.

Sdílejte článek