Nejnovější zprávy: Hasiči museli přeložit tisíce tun horkého uhlí, aby nezačalo hořet ​Obrazem: Kouzelné narozeniny Světa techniky, Harry Potter a úsměvy dětí

Politika

Primátor Frýdku-Místku neuspěl s odvoláním proti obvinění

Krajské státní zastupitelství v Ostravě zamítlo stížnost obviněných v kauze nevýhodného prodeje městských pozemků ve Frýdku-Místku.

Mezi osmi obviněnými je i primátor Michal Pobucký (ČSSD) a bývalá primátorka a senátorka Eva Richtrová (ČSSD), řekl dozorující státní zástupce Ladislav Hradil.

Jde o třetí případ, ve kterém jméno primátora figuruje. V kauze zahlazování dopravních přestupků ale soud před časem primátora obžaloby zprostil.

„Krajské státní zastupitelství nevyhovělo stížnosti obviněných osob. Trestní stíhání nadále běží. Je stále ve stadiu vyšetřování,“ řekl Hradil. Obvinění bývalí členové rady a primátor podle něj bezdůvodně v roce 2009 prodali pod cenou městské pozemky. Mělo jít o 18 stavebních parcel, městu při jejich prodeji údajně vznikla škoda deset milionů korun.

Pobucký obvinění označil za absurdní. „Je to podobné jako v prvním případě, kdy jsem byl po třech letech zproštěn,“ řekl už dříve primátor. Podle něj se pozemky v Horní ulici prodávaly podobně jako další pozemky či byty ve městě za tabulkovou cenu, která byla nižší než cena tržní. Důvodem bylo udržet ve městě obyvatele.

Jde už o třetí případ, kdy se policie zajímá o činnost vedení frýdecko-místeckého magistrátu. První obžaloba se týkala kromě zahlazování dopravních přestupků městskou policií i manipulace s veřejnými zakázkami.

Pobuckého, který byl jedním z podezřelých ze zahlazování přestupů, soud obžaloby zprostil. Dalším obžalovaným ale uložil podmíněné tresty. Za manipulaci s veřejnými zakázkami soud potrestal například bývalého náměstka primátora Dalibora Hrabce, ředitele městské policie Milana Sněhotu a další lidi.

Na lavici obžalovaných usedlo 15 lidí a jedna firma. Od soudu odešli s podmíněnými tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let. Některým obžalovaným uložil navíc peněžité tresty od 30.000 do 500.000 korun a zákaz činnosti.

Další kauzou se okresní soud ještě zabývá. Jde o případ údajně předražených zakázek na čištění příkopů. Obžalováno je 14 bývalých i současných radních a jeden vedoucí úředník.

Mezi obžalovanými jsou bývalá frýdecko-místecká primátorka a senátorka Eva Richtrová, bývalý primátor Petr Cvik a současný primátor Pobucký (všichni ČSSD). Vinu odmítají.

Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku jim hrozí až deset let vězení. Podle obžaloby způsobili v roce 2010 městu škodu vyšší než 6,2 milionu korun.