Společnost
29/08/2017 Tomáš Svoboda

Případ Baník: Budou fanoušci nakonec potrestáni, nebo ne?

Jsou na tom zhruba stejně jako člověk, který ve vazbě čeká na definitivní rozhodnutí o trestu. Toto přirovnání použil předseda Odvolací komise FAČR Jan Lego k situaci fanoušků ostravského Baníku, kteří se na základě odložení zákazu výjezdu nakonec mohli účastnit nedělního utkání v Plzni.

Připomeňme, že Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (DK LFA) udělila v minulém týdnu Baníku trest výjezdu fanoušků na jedno soutěžní utkání nepodmíněně, a to pro jejich nevhodné chování, které spočívalo v použití pyrotechniky, vhazování předmětů na hrací plochu, nevhodné pokřiky a poškození zařízení stadionu v utkání s 1. FC Slovácko.

Zhruba čtyři stovky ostravských fanoušků se však rozhodly k nedělnímu zápasu do Plzně vycestovat, a to přesto, že v danou chvíli byl trest stále v platnosti. Odložen byl až několik hodin před výkopem.

Vysvětlení k poněkud složitě a nepřehledně působícímu stavu věcí podal předseda Odvolací komise FAČR Jan Lego v pondělním pořadu České televize Dohráno Plus.

„Jde o to, že Disciplinární komise LFA uložila trest, který zakazoval hostujícímu mužstvu účast jeho fanoušků na utkání. Trest má zvláštní režim výkonu, to znamená, že se vykonává od okamžiku doručení rozhodnutí klubu, který je takto postižen. V takovém případě je možnost, aby klub s odvoláním spojil žádost o odložení vykonavatelnosti rozhodnutí, což Baník Ostrava udělal a my jsme žádosti vyhověli. Byla odůvodněná a byla v pořádku,“ uvedl předseda Odvolací komise.

Jak dále dodal, podporu tomuto rozhodnutí před samotným utkáním vyslovily i policejní složky, kterým se zřejmě zdálo bezpečnější pustit fanoušky na stadion Viktorie Plzeň, než je nechat v ulicích města. Průběh duelu, který se odehrál ve výborné atmosféře a skončil výhrou domácích 3:0, tomu nakonec dal za pravdu.

Co se ale kolem uložení trestu v podobě zákazu výjezdu baníkovcům bude dít dál?

„Situace se dá připodobnit k puštění člověka z vazby, který čeká na definitivní rozhodnutí o tom, jestli má vykonávat trest, nebo ne. Je ve vazbě, je propuštěn a po samotném rozhodnutí ve věci, tedy o tom, jaký trest mu bude pravomocně uložen, se trest vykoná. Pokud tedy dojde k potvrzení rozhodnutí, následně se vykoná trest zákazu účasti fanoušků na konkrétním utkání,“ doplnil Lego.

Na další vývoj kolem průlomového rozhodnutí v českém fotbale, kde vešel tento typ trestu v platnost od aktuálního soutěžního ročníku, tak bude třeba si počkat.

Disciplinární komise tím bezesporu chtěla dát najevo, že nebude fanouškům tolerovat zejména poškozování stadionů či vhazování pyrotechniky na hrací plochy. Jak ale přiznal i předseda LFA Dušan Svoboda, s novým způsobem trestu, který byl údajně převzat po vzoru UEFA, se budou muset tuzemské komise teprve naučit zacházet.

Jisté ovšem je, že dlouhodobě udělované finanční tresty, které však musejí uhradit kluby, nejsou pro část fanoušků dostatečnou výstrahou.

„Měli bychom se vrátit k podstatě a řešit, proč byl trest vynesen a co mu předcházelo. Tedy to, co se dělo na Slovácku, kde docházelo k ničení stadionu či používání pyrotechniky. Řešíme následek a ne příčinu. Nemyslím si, že je normální, aby se kvůli jakémukoli fotbalovému klubu musely sjíždět pořádkové služby z celé republiky. Musíme hledat cesty, jak tomu předejít,“ upozornil Svoboda na podstatu problému v rámci pořadu Dohráno Plus.

Sdílejte článek