Nejnovější zprávy: ​Hokus Pokus. Nejen Ostravané objevují krásu naturálních vín Pět strážníků z martinovské služebny má covid, 38 jich je v karanténě

Cestování

Přírodní biotop, rozhledna či půjčovna kol. Krajskou vesnicí roku je Úvalno

Vítězem krajského kola a nositelem titulu Vesnice Moravskoslezského kraje roku 2018 se před několika dny stala obec Úvalno na Bruntálsku.

Koupaliště pod rozhlednou v obci Úvalno (Foto: msk.cz)

Vesnice, ve které žije necelých tisíc obyvatel a která leží nedaleko Krnova, tradiční cenu získala v klání, kterého se letos zúčastnilo 17 obcí.

Krajská hodnotitelská komise v soutěži sledovala úroveň společenského života, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a také koncepční dokumenty obce.

"Jsem rád, že komise měla těžké rozhodování. Všichni přihlášení se opravdu měli čím chlubit. Nejlepší hodnocení těchto kritérií mělo právě Úvalno,“ uvedl pro web Moravskoslezského kraje náměstek hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška.

Obec Úvalno podle něj zaujala originalitou a tvořivým přístupem k rozvoji obce. Například v minulém roce mimo jiné otevřela unikátní přírodní biotop, který slouží jako koupaliště. Nachází se přímo pod rozhlednou na vrchu Strážiště.

Významným počinem však byla také obnova památkově chráněné rychty.

"Ocenění bylo uděleno za vytváření moderních a atraktivních veřejných prostor s důrazem na ekologii. Dále za citlivý a tvořivý přístup k architektonickému dědictví obce a propojení s kulturními a vzdělávacími aktivitami napříč všemi generacemi," doplnil náměstek hejtmana.

V krajském kole 24. ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj, získaly uznání také další obce.

Bílou stuhou za činnost mládeže byla oceněna Melč, modrou stuhou za společenský život Hrádek, oranžovou stuhou za spolupráci obce a zemědělského subjektu Holasovice a zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí Hodslavice.

Slavnostní vyhlášení krajského kola soutěže se bude konat 3. srpna ve vítězné obci Úvalno, která postoupila do celostátního kola. To se uskuteční začátkem září. Celostátní výsledky budou vyhlášeny 15. září v Luhačovicích.

Více o životě v krajské vesnici roku 2018 napoví přehled snímků z fotogalerie.

Fotogalerie