INVAZIVNÍ DRUHY
12/11/2018 Roman Vojkůvka

Přišli odjinud a už zůstali: Mýval z hlášky strýce Pepina přišel asi z Německa

Když se řekne invazivní druh, většina z nás má chuť popadnout nějaký vražedný nástroj a vyrazit hubit a plenit. Mezi u nás nepůvodní druhy ale nepatří jen mandelinka bramborová nebo bolševník.

Mýval severní (Procyon lotor) – „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala," reklama, kterou cituje strýc Pepin v Hrabalových (a Menzlových) Postřižinách, se vztahuje k prvnímu výskytu původně amerického mývala v českých zemích.

Tehdy byla jeho domovem celá Severní Amerika, až po nejsevernější části Jižní Ameriky, předtím i Karibské ostrovy, jako např. Kuba, nebo Jamajka, kde však byli mývalové vyhubeni a snědeni kolonisty.

Současně byl, jako kožešinové zvíře vysazen Německu, Rakousku, Francii, Švýcarsku, také Rusku, Bělorusku, nebo Uzbekistánu.

Nikdy u nás nebyl oficiálně vysazen do volné přírody, jako například v roce 1934 v německém městě Kassel. Zde se původní dva páry rozmnožily na dnešních 100 tisíc jedinců a v celém Německu jich momentálně žije zhruba milion a odtud se rozšiřují se i do sousedních států.

Na území Čech byl mýval ve volné přírodě sporadicky pozorován zhruba od padesátých let minulého století, u nás na severní Moravě byl však zaznamenán až od druhé poloviny let devadesátých.

V současnosti je jeho výskyt nejen na Moravě častější, což znamená, že se jeho populaci u nás daří a vy se díky němu nebudete nudit, přestože jste si ho nekoupili, ale do komína se vám nastěhoval úplně zadarmo.

Sdílejte článek