Nejnovější zprávy: Čech Neuman v první desítce druhé etapy Czech Tour z Prostějova do Uničova Kam dnes na oběd? Na ražniči do hotelu Imperial!

Společnost

​Provoz Hlubina se stěhuje k Ostravici. Kolem řeky bude posezení

Spolek Provoz se přesouvá k nábřeží Ostravice. Pobyt u vody lidem zpříjemní venkovním nábytkem.

Marta Pilařová. Foto: Provoz u řeky

Projekt Provoz u řeky je jeden z pěti, které usilují o podporu pivovaru Ostravar v rámci akce Nápady z OstraVy.

Z vily v Kostelní ulici u pobřeží Ostravice se stane alternativní kulturní centrum. Stěhuje se do ní spolek Provoz, který téměř deset let fungoval na Hlubině.

Součástí centra bude sdílený ateliér, galerie a klub. V něm spolek plánuje pořádat koncerty, literární čtení, diskuze nebo workshopy. Na střeše budovy pak chystá letní kino.

Červená vila na dohled Sýkorova mostu má bohatou historii. Původně sloužila jako továrna na čokoládu a cukrovinky, později jako textilka. Od revoluce v ní sídlil hudební klub. Budova však není v dobrém stavu a Provoz ji spolu s majitelem bude postupně opravovat.

Součástí úprav je i prostor kolem řeky Ostravice. Ten chce spolek zkrášlit umístěním laviček, židlí a stolů.

„Všimli jsme si, že sem chodí čím dál tím více lidí, ať už za kulturou, nebo jen tak, a nemají si kde sednout. Nějaký nábytek máme, ale je to málo,“ říká Marta Pilařová z vedení spolku.

Do 29. července mohou lidé podpořit spolek v pořizování nábytku ve zmíněné soutěži pivovaru Ostravar. Ten se po rozvolnění protikoronavirových opatření rozhodl podpořit tři ostravské nápady, o které bude v hlasování největší zájem.

Provoz u řeky otevře 17. srpna zahájením literárního festivalu Inverze. Do konce roku plánuje ještě audiovizuální festival Luft a filmový festival Vlny.