Politika
30/11/2021 Jaroslav Baďura

Průzkum: ANO ani po volbách neztrácí, naopak mírně posílilo

​Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, měsíc a půl po konání letošních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by volby nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 27,6 %, což představuje oproti výsledku voleb nárůst o 0,5 procentního bodu.

Hnutí ANO má tak i nadále jednoznačně nejsilnější voličskou základnu.

Na druhém místě by pak skončila Občanská demokratická strana v čele s nově jmenovaným premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 14,1 procentního bodu. Z průzkumu je patrné, že ODS, která šla do voleb v rámci koaličního uskupení SPOLU společně s TOP 09 a KDU-ČSL, je evidentně nejsilnějším článkem a hnacím motorem tohoto koaličního bloku.

Třetí pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadilo hnutí Starostové a nezávislí (STAN) v čele s jejím předsedou Vítem Rakušanem, a to se ziskem10,7 procentních bodů.

Na čtvrtém místě by nyní koncem listopadu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 9,9 procentních bodů, a oproti výsledkům v říjnových volbách by si toto hnutí polepšilo o 0,3 procentního bodu.

Pátou příčku by pak obsadili Piráti se ziskem 7,6 %. Jak vyplývá z průzkumu, koaliční spojení Starostů a Pirátů v letošních říjnových volbách nebylo až tak šťastné, jako v případě koalice SPOLU.

V součtu by totiž nyní obě strany získaly více hlasů, než kolik se jim podařilo dohromady v rámci koaličního bloku skutečně získat ve volbách, a to o celých 2,7 procentních bodů.

Šestou příčku by v nynějším průzkumu společnosti SANEP získala TOP 09, a to se ziskem 6,2 procentních bodů.

Na sedmém místě by v aktuálním měření skončila ČSSD se ziskem 5,1 procentních bodů. Jezřejmé, že vleklé vnitrostranické hádky a mediální přestřelky mezi jednotlivými představiteli sociálních demokratů této straně mezi jejími voliči značně uškodily, neboť je odradily jítk volebním urnám.

Je však vidět, že i přesto věřili, že ČSSD do Sněmovny projde, což se nestalo, a pro mnohé voliče i příznivce této tradiční strany to bylo a je velikým zklamáním.

Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, nejvíce na koaličních blocích vydělali lidovci, kteří mají v současné Sněmovně 23 křesel, avšak v nynějších hypotetických volbách by se do Sněmovny PČR vůbec nedostali.

Koncem listopadu by KDU-ČSL získala pouhých 4,3 procentních bodů.

Jak ukázal aktuální a první povolební průzkum volebních preferencí, utvoření koaličních uskupení přineslo velkou anomálii. Je zřejmé, že zvláště lidovci a jejich síla v dolní komoře Parlamentu České republiky rozhodně nekoresponduje spreferencemi voličů.

Žádný jiný politický subjekt by se do Sněmovny PČR nedostal.

Tříprocentní hranici by v listopadu překročila pouze KSČM (3,8%) a hnutí Přísaha Roberta Šlachty (3,2%).

Strana zelených, jakožto strana zastoupená v Parlamentu České republiky a je tudíž součástí měření, by nyní získala pouhé jedno procento.

Sdílejte článek