Politika
08/10/2015 Jaroslav Baďura

Průzkum: Krajské volby vyhraje ČSSD, ANO dotahuje

Rok před krajskými volbami je zjevné, že boj o křesla ve vedení kraje svedou zástupci ČSSD a ANO: Ostatní političtí soupeři jsou daleko za vedoucí dvojicí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro Magazín PATRIOT provedla agentura Respond.

V průzkumu odpovídalo celkem tisíc respondentů z Moravskoslezského kraje. Tazatelé se ptali nejen na to, koho by dotazovaní volili, kdyby se volby uskutečnily nyní, ale také, zda znají současného hejtmana, zda vědí, z které je politické strany a jakou známku na školní stupnici by mu udělili.

„Pozice dvou nesilnějších stran vůči ostatním politickým subjektům je z dat, která náš průzkum přinesl, poměrně dominantní,“ řekl ředitel agenturry Respond Ondrej Gažík. Nejvíce, konkrétně 20,7 procenta dotázaných, by volilo v krajských volbách ČSSD. Jen o čtyři desetiny procenta méně by dostali kandidáti ANO. Na třetím místě, avšak s velkou ztrátou, se v průzkumu umístila KSČM, které by dalo hlas 11,2 respondentů.

Více než osm procent dotazovaných uvedlo, že ke krajským volbám nepůjdou. Nad pěti procenty hlasů se, alespoň podle dat z průzkumu, drží KDU-ČSL (6,5 procenta), TOP 09 (5,7 procenta) a ODS (5,2 procenta). Těsně pod pěti procenty skončili Piráti, okolo tří procent se pohybuje Hnutí Úsvit, pod třemi procenty jsou Zelení.

Jedno a půl procenta dotazovaných si myslí, že „není koho volit“, stejný podíl respondentů by dal hlas Ostravakovi, jedno procento dotazovaných by rádo volilo „jinou, novou stranu“.

Z průzkumu vyplynulo, že bezmála sedmdesát procent dotazovaných neví, kdo je současným hejtmanem. Z třiceti procent respondentů, kteří uvedli, že vědí, kdo je hejtmanem, se nemýlilo přes devadesát procent. Jen minimum se spletlo, když tvrdilo, že hejtmanem je Palas, Kajnar, Tošenovský…

Poule dat vyplývajících z průzkumu agentury Respond si vede současný hejtman Miroslav Novák průměrně. Když mu měli dotazovaní dát známku na školní stupnici od nejlepší jedničky po nejhorší pětku, dostal nejčastěji (61,1 procenta) trojku. Na dvojku pracuje současný hejtman podle devatenácti procent dotazovaných, na jedničku si vede dle mínění necelých pěti procent respondentů. Naopak dostatečnou hejtmanovi dalo devět procent a nedostatečnou skoro šest procent dotazovaných.

„Průzkum přinesl několik zajímavých zjištění, zejména náskok dvou zmíněných stran. Pokud budou chtít ostatní strany hrát v krajských volbách příští rok důstojnou roli, budou muset zabrat,“ řekl ředitel agentury Respond Ondrej Gažík. Agentura v příštích týdnech opět průzkum zopakuje.

Sdílejte článek