Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Politika

Průzkum: Miroslav Novák je osmým nejpopulárnějším hejtmanem

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák je na osmé příčce mezi třinácti hejtmany v žebříčku popularity. Vyplynulo to z průzkumu společnosti SANEP.

V čele hodnocení představitelů územně samosprávných celků – krajů, mezi něž patří i hlavní město Praha, je již jeden rok hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Ten i s aktuálním ziskem v souhrnu 49,4% kladných hlasů obyvatel Jihomoravského kraje zůstává nejoblíbenějším hejtmanem. Oproti únorovému šetření společnosti SANEP Hašek posílil o jednu desetinu procentního bodu.

Hejtman Miroslav Novák je na osmé pozici i přes pokles 0,9 procentního bodu. Aktuálně v průzkumu získal 30,6% kladných hlasů.

Graf: SANEP

Na druhé místo se po dvou měsících vrátil zpět hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který saktuálním ziskem 48,8% kladných hlasů postoupil z únorového třetího na aktuální druhou pozici.

Naopak jediný zástupce KSČM ve vedení krajů hejtman Oldřich Bubeníček se s aktuálním ziskem 48,7% kladných hlasů posunul z únorového druhého na dubnové třetí místo.

Na čtvrté pozici se vdubnu udržel sociálnědemokratický hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, s jehož činností je aktuálně spokojeno v souhrnu 37,9% obyvatel Středočeského kraje. Miloš Petera si tak oproti únoru polepšil o jednu desetin procentního bodu.

Na páté příčce se i přes mírný pokles kladných hlasů drží hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, a to s aktuálním ziskem v souhrnu 37,3% kladných hlasů.

Na šestém místě setrvává s aktuálním ziskem 36,1% kladných hlasů hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který si oproti únorů polepšil o sedm desetin procentního bodu.

Tabulka: SANEP

Tabulka: SANEP

I přes mírný pokles kladných hlasů o jednu desetinu procentního bodu, zaznamenal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil s aktuálním ziskem 31,1% kladných hlasů vzestup z únorové deváté pozice na aktuální sedmé místo.

Naopak z únorové sedmé pozice se na aktuální deváté místo propadl saktuální ziskem 29,8% kladných hlasů hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs.

Desátou příčku si udržuje s aktuálním ziskem 29,7% kladných hlasů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který již dříve avizoval, že se v letošních podzimních krajských volbách o hejtmanský post ucházet nebude, s aktuálním ziskem 23,9% kladných hlasů zůstává na místě jedenáctém.

Nejvyšší představitel Karlovarského kraje Martin Havel, pak s aktuálním ziskem 20,2% kladných hlasů setrvává i přes pokles o 2,6 procentního bodu na místě dvanáctém.

Jako odraz ze dna lze vnímat postup z dlouhodobě poslední pozice na aktuálně předposlední, tedy třinácté místo první ženy v čele pražského magistrátu, pražské primátorky Adriany Krnáčové s aktuálním ziskem 18,6% kladných hlasů.

Adriana Krnáčová si tak oproti únoru polepšila o 3,8 procentního bodu, což je největší nárůst ze všech hodnocených představitelů územně samosprávných celků – krajů. Zda se v případě A. Krnáčové jedná o kladnou změnu názoru Pražanů na svoji první primátorku, ukáží až další průzkumy.

Na poslední pozici se naopak propadl z únorového předposledního místa s aktuálním ziskem 18,3% kladných hlasů nejvyšší představitel Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Ten pak se ztrátou 4,4 procentního bodu oproti únorovému šetření společnosti SANEP zaznamenal největší ztrátu ze všech představitelů územně samosprávných celků – krajů. Tento pokles může souviset mmj. se skutečností, že L. Franc v nadcházejících podzimních krajských volbách již nebude lídrem soc. demokracie.

Celkově je znatelný pokles kladných hlasů u většiny sociálně demokratických hejtmanů, což může souviset s postojem premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky kprohranému soudnímu sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem, kterému odmítá zaplatit více jak 300 milionů Kč.

Jakkoli tento pokles kladného hodnocení většiny sociálně demokratických hejtmanů nemusí mít zásadní vliv na letošní podzimní krajské volby, nelze tento výkyv nálad obyvatel jednotlivých krajů brát na lehkou váhu.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 1. -28. 4. 2016 proveden na reprezentativním vzorku 15.741 dotázaných ve věkové kategorii 18 + let.

Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 47.419 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 2,5 procentního bodu.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl zaměřen na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražské primátorky.

Výsledky průzkumu představují vždy percentuální vyjádření hlasování reprezentativního vzorku respondentů pouze v daném kraji a v případě Adriany Krnáčové v Praze. Reprezentativní respondentní vzorek v rámci jednotlivých 13 krajů činí v průměru 1.089 dotázaných a v Praze 1.581 dotázaných.