Nejnovější zprávy: Masarykovo náměstí v Ostravě v sobotu ovládnou autoveteráni Akce plná netradičních zážitků. Ostrava ožila Freedom Festem

Politika

Průzkum: Prezidentem by se stal Babiš. Ve druhém kole by těsně porazil Pavla

Mezi největší favority v historicky třetích přímých prezidentských volbách, které se budou konat počátkem roku 2023, patří podle dubnového průzkumu společnosti SANEP i nadále bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Foto: Radim Kolibík

Prezidentské volby by v aktuálním šetření společnosti SANEP vyhrál v prvním kole expremiér Andrej Babiš se ziskem 25,7 % voličských hlasů, na druhém místě by pak skončil armádní generál Petr Pavel se ziskem 20,4 %.

Šetření společnosti SANEP prezentuje názory 65,3 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se aktuálně prezidentských voleb zúčastnili v kole prvním, a názory 62,8 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se zúčastnili voleb v kole druhém.

Do výběru potenciálních kandidátů na post prezidenta republiky byly zařazeny ty osobnosti domácí politické scény, které svou prezidentskou kandidaturu již veřejně ohlásily, a dále osobnosti, které kandidaturu zvažují, případně nevylučují.

Třetí největší počet hlasů by v dubnu získal senátor Pavel Fischer (9,6 %), který dříve působil jako poradce prezidenta Václava Havla a též jako velvyslanec ve Francii a Monaku. Fischer usiloval o prezidentský post již v minulých volbách v roce 2018, kde skončil v prvním kole za kandidáty Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem na třetím místě se ziskem 10,2 procenta hlasů.

Relativně početnou skupinu příznivců a potenciálních voličů má i následující šestice prezidentských kandidátů, kteří se vesměs pohybují okolo pětiprocentní hranice. Jsou to ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně prof. Danuše Nerudová (6,5 %), exprezident České republiky Václav Klaus st. (6,1 %), matematik a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček (5,8 %), lékař a senátor Marek Hilšer (5,3 %) následovaný předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou (4,5 %) a bývalou předsedkyní Poslanecké sněmovny a současnou senátorkou Miroslavou Němcovou (ODS) se ziskem 3,9 procentního bodu.

Druhé kolo prezidentských voleb, do kterého by postoupili expremiér Andrej Babiš a armádní generál Petr Pavel, by se ziskem 51,2 procent vyhrál Andrej Babiš a stal by se tak historicky čtvrtým prezidentem samostatné České republiky.