Nejnovější zprávy: Na silnici vytekly po nehodě cisterny tisíce litrů mléka Zámek Kunín zaplavily tisíce květů. Začala výstava Růže pro hraběnku

Společnost

Půl milionu roušek, které mířily do Moravskoslezského kraje, někdo zabavil v Maďarsku

​Zásilka v počtu 500 tisíc roušek, kterou ve středu jako dobrou a nadějnou zprávu ohlásil hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, do kraje nedorazí.

Bez roušky nelze například cestovat ve vozidlech veřejné dopravy. Ilustrační foto: Petr Broulík

„Je to bohužel špatná zpráva. Roušky, které jsme měli nachystány na letišti v Maďarsku, nám byly zabaveny. Nechci to komentovat, bohužel je to zpráva, kterou máme jen od dodavatele, nemám o tom žádnou oficiální nebo diplomatickou zprávu,“ řekl Ivo Vondrák a ujistil, že ztrátou této zásilky kraj nijak finančně neutrpěl, protože za tyto respirátory dosud nezaplatil. „Byla to objednávka, za kterou jsme měli zaplatit až po předání.“

Dodal, že kraj je nachystán z dnešní zásilky, která přistála na Ruzyni, tento výpadek nahradit. „Ale také nakupujeme a postupně dáváme do oběhu 270 tisíc roušek, které jsou pratelné. Což je skvělé, dají se až stokrát vyprat a použít,“ řekl hejtman.

Dodal, že kraj už také rozdělil dva tisíce respirátorů té nejvyšší třídy, tedy typu FFP 3, a vlastními silami zajistil 20 400 respirátorů typu FFP 2.

„Zajistili jsme také 30 tisíc roušek a distribuovali jsme pro naše organizace pět tisíc litrů desinfekce,“ sdělil hejtman, ale poté podotkl, že si dnes při shánění ochranných prostředků připadá více než hejtman jako drogový dealer.

„To, co se děje na trhu s ochrannými pomůckami, tomu se nedá ani věřit,“ řekl Ivo Vondrák po dnešním jednání krajského krizového štábu.

Vyzval také obyvatele kraje, aby byli opatrní při víkendových návštěvách svých starších rodičů a prarodičů.

„Dokonce máme poznatky, že někteří senioři odjíždějí vlakem na víkend do Beskyd. To je skutečně riziko. Doporučujeme všem seniorům, aby zůstali doma. Kontakt s lidmi, kteří jsou mimo nejvíce ohroženou skupinu obyvatel, musí být z jejich strany velmi obezřetný a opatrný,“ vyzval Ivo Vondrák.

Jak řekl, nemile ho také překvapilo, když kraj obeslal na tři stovky studentů se žádostí o jejich pomoc v sociálních službách v této době nouze, a ale jen dvacet z nich se na žádost přihlásilo.

Hejtman také oznámil, že kraj otevřel dnes v pravé poledne nový objednávkový systém a vyzval všechny lékaře, pracovníky sociálních služeb, lékárníky a stomatology, aby se do něho zaregistrovali, pokud chtějí doplnit své zásoby ochranných pomůcek, respirátorů a roušek.

Systém se uzavře v sobotu 21. března ve 20 hodin dopoledne a kraj podle něho bude pomoc rozdělovat. Kraj upozorňuje, že jde o dodávky ministerstva zdravotnictví, takže neví, kolik materiálu na severní Moravu dorazí, rozdělovat se ale bude podle klíče ministerstva zdravotnictví.

Moravskoslezský kraj dnes spustil portál nazvaný Spolu to dáme, kde mohou lidé nabízet a využívat dobrovolnickou pomoc. Adresa je: spolu.msk.cz

Ivo Vondrák také řekl, že dnes je v kraji 66 nakažených osob koronavirem. „Důležité a pozitivní je, že všechny tyto pozitivně testované osoby jsou pod kontrolou a dohledává se, s kým se setkaly. Nákaza je pod relativní kontrolou,“ řekl hejtman.

Soustřeďujeme se na vyhledání bezpříznakových nosičů viru, kteří jsou velmi nebezpeční pro populaci, protože šíří virus a mohou nakazit desítky zejména starších osob. „Takže bych řekla, že situace v kraji je dobrá,“ sdělila ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Jako dobrou zprávu hejtman Ivo Vondrák sdělil, že od pondělí budou schopni lékaři díky navyšování kapacity laboratoří denně testovat 900 odebraných vzorků u lidí, u nichž je podezření na onemocnění koronavirem.