Sport
14/05/2020 Josef Pešout

​Působil v Ostravě, teď Marek Tomáš pracuje v extralize pro Beskydy

Bývalý volejbalový reprezentant Marek Tomáš, který má za sebou už i několikaleté trenérské zkušenosti, nově působí v extraligovém klubu Black Volley Beskydy.

Stal se sportovním vedoucím družstva a asistentem přicházejícího trenéra Jakuba Salona. Tým Beskyd hraje svoje domácí zápasy ve Frýdku-Místku. Marek Tomáš zdejší volejbalové prostředí dobře zná, protože dříve jako hráč i trenér hájil barvy VK Ostrava rovněž v extralize, naposledy v sezoně 2015/2016.

Jak vzpomínáte na svou hráčskou kariéru?
Začínal jsem v Dukle Liberec, kde jsem působil sedm let až do roku 1997. Byla to pro mě důležitá kapitola. Z bývalých spoluhráčů by se napočítal velký výběr: například Řezníček, Nečas, Vodvárka, Kolář, Fikar, Renda Dvořák, Petr Konečný, Dalibor Polák, Petr Pešl. Všichni z mojí generace jsme byli v lize nejprve mladíčky a postupně jsme se dostali do české reprezentace mužů. Takže zůstaly příjemné vzpomínky. Z Liberce jsem přišel do Ostravy, kde jsem odehrál také sedm sezón. Zamířil jsem do zahraničí a vrátil jsem se na tři roky do Zlína. A cizina? Ve Švýcarsku jsem byl přerušovaně tři roky, mezitím ve Spojených arabských emirátech a odskočil jsem si na rok do Opavy.

Inspiroval vás příklad rovněž bývalého hráče Michala Nekoly, nedávného trenéra české reprezentace a nynějšího kouče Dukly Liberec, který se brzy dal na trénování jako jeho otec Miroslav Nekola?
Zatímco Michal Nekola to chtěl dělat, já jsem trénovat nechtěl, neboť vím, jak je to nevděčné povolání a řehole. Zkoušel jsem i jiné zaměstnání, ale zjistil jsem, že člověk po tolika letech hraní volejbal potřebuje. Musel jsem se k tomuto sportu vrátit. Ale už posledních deset let jsem byl v podstatě i hrajícím asistentem. Trénování není pro mě novinkou, ale spíš jde o to, abych se naučil organizační věci.

Jak jste si zvykl v Ostravě?
Už před čtyřmi lety jsem říkal, že Liberečákem jsem zůstal srdíčkem a rád se tam vracím. Nic neměním, třebaže jsem už skoro dvacet let v Ostravě, kde bydlím a mám rodinu a jsem tady už zvyklý.

Prožíval jste intenzivně z palubovky nebo trenérské lavičky zápasy proti Dukle Liberec?
Ze začátku a asi do dvou let po přestupu to bylo prestižní, postupem času už ne. V Liberci mi vyšli vždycky vstříc. Není tam řevnivost, ale prestiž. Stejně jako když jsem nyní před několika lety vedl Ostravu proti Zlínu. Jsme přátelé s tamními trenéry, voláme si, ale když přijde zápas, každý chce vyhrát.

Marek Tomáš je synem bývalého vynikajícího československého reprezentanta Jaroslava Tomáše, který se po skončení aktivní dráhy (mj. Ostrava, tituly s Duklou Liberec, Itálie) rovněž věnoval trenérské činnosti na nejvyšší úrovni. Byl asistentem trenéra u reprezentace, působil v liberecké Dukle, VK Aero Odolena Voda a v klubech Vítkovice, Danzas Ostrava, DHL Ostrava. V roce 2006 přivedl ostravské družstvo k mistrovskému titulu v extralize. Jaroslav Tomáš zemřel v roce 2016.

Sdílejte článek