Společnost
04/07/2017 Tomáš Svoboda

Pustili hory dovnitř a postavili nejlepší rodinný dům našeho kraje

Na stránkách Magazínu PATRIOT budeme postupně představovat úspěšné stavby, které získaly ocenění v letošním 11. ročníku prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Náš seriál začínáme v Malenovicích, kde stojí vítězný projekt velmi oblíbené kategorie „Rodinné domy“.

Co si budeme povídat, Malenovice jsou stále ještě spíše tou klidnější lokalitou Beskyd. Procesí turistů mířících zdolávat nástrahy Lysé hory se valí především ze strany Ostravice, a tak se podhorská obec se zhruba sedmi sty obyvatel jeví jako ideální místo pro výstavbu rodinného domu obklopeného přírodou.

Tak nějak uvažoval i investor, který oslovil architekta Jana Beneše s tím, že by rád napravil svoje stavebnické chyby. Abyste tomu rozuměli. Se svým stávajícím domem zkrátka nebyl spokojený a hledal způsob, jak to zlepšit.

„Moc častý příklad to není, aby přišel klient s tím, že udělal chybu. Byl jsem moc rád, že oslovil právě mě, protože, jak se později ukázalo, díky svému byznysu zná celou scénu architektů v regionu,“ říká s úsměvem architekt, který vede třinecký Petit atelier.

Jelikož si obě dvě strany od počátku vyloženě padly do oka, byly jejich představy o tom, co by mělo na pozemku, který měl investor už předem k dispozici, vzniknout, v podstatě totožné.

„Celý koncept se od úvodní studie až po realizaci jen drobně lišil. Od začátku mezi námi byla symbióza a vzájemné pochopení. To projektům vždy hodně prospěje. Myslím si, že na domě je to hodně znát,“ pokračuje v povídání Jan Beneš.

Jaký dům vlastně vytvořili? Klíčovým záměrem, který vycházel z přání rodiny, byl centrální obytný prostor, pomyslná křižovatka, do které budou ústit všechny cesty.

„Stavebník chtěl, aby to opravdu bylo místo, kde rodina žije a setkává se. Jednoduchým otevřením se vše spojí s pracovnou a dětskými pokoji, ale zároveň se každý může v případě potřeby uzavřít do soukromí,“ popisuje stavitelské plány jejich tvůrce.

Dům, který klame tělem

V relativní samotě beskydských kopců, kde v okolní zástavbě najdete zhruba deset dalších domů, vznikl na zastavěné ploše bezmála 350 metrů čtverečních velkoryse pojatý dům, který ovšem tak trochu klame tělem.

Ano, centrální hmota se sedlovou střechou pokrytou falcovaným hliníkem je jasnou dominantou, ale jelikož pozorovatel dům prakticky nemůže ze žádné strany vidět jako celek, jeho velikost díky architektonickým vychytávkám zaniká.

„Hmotu střechy jsme například rozdělili na centrální sedlovou a boční pultové, které jsou ozeleněné. Pokud se někdo dívá z vyššího pohledu, vnímá centrální hmotu, ale ostatní splynou s okolním terénem. O to jsme se snažili opravdu hodně,“ vysvětluje Jan Beneš svůj autorský přístup.

Domy vždy staví s ambicí „splynout“ s okolním prostředím, které je v případě Malenovic typické krásou okolních hor. Nejatraktivnější výhled od Lysé hory až po údolí směrem k Ostravici se nabízí z jižní strany domu, která je celá prosklená a má výšku přibližně 3,6 metru.

„Dům je navíc lehce zastrčený od hlavní cesty, takže je tam absolutní klid. Naší snahou bylo propojit interiér s vnějším prostředím, které je mimořádné krásné. Bylo to zkrátka o tom dům otevřít a vpustit okolní hory dovnitř,“ popisuje ředitel třineckého atelieru.

Abychom měli dispozici kompletní, musíme ještě doplnit, že na východní straně domu je část s dětskými pokoji a na západní zase pracovna, wellness a ložnice. Navazujícím prvkem je krytá terasa. Doplněk představuje podkrovní multifunkční místnost a součástí základního bezbariérového podlaží je také prostorná garáž.

Hlavními materiály vystihujícími vzhled rodinného domu jsou kromě falcovaného hliníku a prosklených ploch dřevěná fasádní prkna z cedrového dřeva, světlá omítka a antracitový sokl na severní straně a pak také opěrné kamenné zídky.

Minimalismus, který dává prostor životu

Co se týče podoby interiéru, držel se Jan Beneš svého oblíbeného minimalistického pojetí, díky kterému vše působí uklizeně a pro někoho možná až chladně. „Myslím si, že každý člověk si náladu v domě udělá podle sebe a svých potřeb. Rád tedy tvořím čisté kulisy pro to, aby se každý mohl realizovat,“ upřesňuje architekt.

Jan Beneš. Foto: Adolf Horsinka, Magazín PATRIOT

Podle něj bylo velice důležité, že interiér se stavebníkem řešili od samých začátků. Zaměřili se tak i na detaily, které by nebylo možné dodatečně dodělávat.

„Dům má třeba integrovanou kuchyňskou linku tak, aby základní prostor byl po dokončení netknutý nábytkem a spotřebiči. Vyžaduje to umístit plochy už předem mimo základní prostor. Jsou to skryté plochy, se kterými musíte předem počítat,“ upozorňuje náš průvodce světem moderního bydlení.

Za klíčové trendy dnešní doby považuje efektivní poměr mezi investiční cenou domu a provozními náklady. Například pasivní energetický standard není jeho primárním cílem. Ostatně, lidé stále chtějí hlavně pohodlné a bezúdržbové bydlení.

Především jako komfortní prvek je tedy i v rodinném domě v Malenovicích instalována rekuperační jednotka, která zajišťuje řízenou výměnu vzduchu, ideální vlhkost a přísun čerstvého vzduchu. Samozřejmostí je precizní zateplení kompletní obálky stavby, podlahové topení a zdroj v podobě tepelného čerpadla.

Správný mix originálních řešení bezesporu pomohl k udělení prestižní ceny v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje. Jak vítězství vnímá oceněný atelier?

„Jelikož je v porotě široký tým lidí z praxe, kteří stavby prohlédnou od základů po střechu, jde o vysoce odbornou soutěž a konfrontaci s profesionalitou kolegů. Právě to je velký důvod, proč se do soutěže přihlašujeme a proč si tohoto ocenění velice vážíme,“ uzavírá Jan Beneš.

Verdikt odborné poroty:

„Z koncepce stavby je zřejmý přístup autora, který respektuje potřeby investora a požadavek na hlavní funkci rodinného domu, kterou je společný rodinný život. Tomu je zde dopřán velkorysý prostor v centrální části domu, který je zároveň pomyslným těžištěm stavby. Navzdory poměrně velké zastavěné ploše má stavba díky hmotovému a materiálovému řešení příjemné proporce a je odpovídajícím způsobem zasazena do prostředí.“

Vyhlašovateli soutěže Stavba Moravskoslezského kraje, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana a letos také pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů. Organizátorem je společnost Pulary Group.

Sdílejte článek