Společnost
11/06/2018 Jaroslav Baďura

Radegast lidem: Podporu získá šest beskydských projektů

Nošovický pivovar letos podpoří šest projektů zaměřených na podporu turismu a péči o beskydskou přírodu.

Pivovar v rámci svého grantového programu Radegast lidem rozdělí na realizací projektů celkově částku 1,4 milionu korun. Veřejnost nyní rozhodne, který projekt získá navíc bonusovou prémii 50 tisíc korun, hlasovat lze na webových stránkách www.radegastlidem.czaž do 31. července 2018.

Letos je program Radegast lidem zaměřen na péči o přírodní bohatství a udržitelný turismus v Beskydech. Zkvalitnění čistění odpadních vod z chat a budov na vrcholu Lysé hory, obnova skautské kamenné mohyly Ivančena pod vrcholem Lysé hory, přestavba hlavního vchodu do chaty Prašivá či péče o horské louky a prameniště na Radhošťském hřebeni - to jsou některé z šesti projektů, které vyhodnotila grantová komise jako nejpřínosnější.

Na realizaci svých projektů mají vítězné organizace rok, od 1. září 2018 do 31. srpna 2019.

„Z bezmála tří desítek přihlášených projektů, které se nám letos sešly, je vidět, že zájem a chuť zvelebit beskyskou krajinu i zlepšovat život obyvatel je velký. Jsme rádi, že péči o přírodní bohatsví Beskyd a podpoře turismu pivovar Radegast může dlouhodobě napomáhat,“ říká manažer pivovaru Radegast Ivo Kaňák.

Od začátku fungování grantového programu podpořil pivovar desítky projektů částkou už více než 30 milionů korun. Loni směřovaly grantové příspěvky například na obnovu podmáčených lokalit a záchranu vzácných druhů rostlin a živočichů v podhůří Radhoště nebo na rekonstrukci kotelny v horském objektu Maměnka na Pustevnách.

Veřejnost může podpořit jeden z šesti projektů přidělením hlasu na webových stránkách www.radegastlidem.cz. Tři organizace s nejvyšším počtem hlasů získají expertní audit své organizace, který jim pomůže v dalším rozvoji. Organizace, která získá nejvíce hlasů veřejnosti obdrží navíc bonus ve výši 50 tisíc korun.

Hlasování končí 31. července 2018. O tom, kdo prémiovou částku z programu získá bude jasno v září 2018. Vítěz veřejného hlasování bude jako již tradičně oznámen na Radegast dni, který se letos koná 1. září.

Vybrané projekty, které postupují do veřejného hlasování

Završení obnovy skautské mohyly Ivančena

Žadatel: Junák - český skaut, Moravskoslezský kraj

Skautská mohyla Ivančena pod vrcholem Lysé hory prošla v důsledku svého stavebně-technického stavu v roce 2016 velkou rekonstrukcí. Z časových, technologických a kapacitních důvodů však nebyly realizovány všechny úpravy, které součástí rekonstrukce měly být.

Zároveň bylo nutné nechat nové mohyle určitý čas, až projde zátěží (lidé, počasí), až se usadí štěrk, kameny a podobně. Nyní chce organizace Junák stav mohyly a provizorní prvky definitivně vyřešit.

Předmětem projektu bude rekultivace prostoru mohyly a okolí, zatravnění prostoru, dozdění a úprava stávajících zídek, umístění pamětních desek a cedulí, zřízení informačního modulu s fotografiemi přibližujícími její historii, současnost, důvody jejího vzniku a s návodem na přikládání kamenů.

Projekt bude realizován z velké části dobrovolnicky skauty z Moravskoslezského kraje.

Kvalitnější čištění odpadních vod z chat a budov stojících na vrcholu Lysé hory

Žadatel: Klub českých turistů

Všechny chaty a budovy na vrcholu Lysé hory mají společnou čistírnu odpadních vod (ČOV). Tato čistírna byla zprovozněna v minulých letech společně s kolaudací nových turistických chat.

Enormní návštěvnost těchto chat způsobila, že místní ČOV je vystavena nepravidelné zátěži, která snižuje účinnost čištění. Cílem projektu je snížit ekologickou zátěž na místní chráněný ekosystém, která vzniká z provozu budov umístěných na vrcholu Lysé hory.

Budou realizována technická opatření, kterými se zvýší účinnost fungování místní čistírny a zajistí zlepšení kvality odpadních vod.

Nový dřevěný vstup do chaty Prašivá

Žadatel: KČT, odbor Beskydy

Cílem projektu je zajistit důstojný vstup do dřevěné horské chaty Prašivá, která během posledních tří let prochází postupnou rekonstrukcí. Stávající vstup do chaty je v havarijním stavu a jeho architektonická podoba, která neodpovídá celkovému vzhledu chaty z roku 1921, snižuje úroveň celého objektu.

Nový dřevěný vchod bude respektovat architektonické členění chaty a bude opatřen kamennou dlažbou. Pultová střecha bude nahrazena sedlovou, ve stylu ostatních střešních ploch chaty.

K celkovému cíli zrekonstruovat celou chatu do roku 2021 pomůže tento projekt významným způsobem. Vstup do chaty se tak stane důstojným prvním kontaktem návštěvníků se samotnou chatou.

To, co hlídá Radegast aneb ochrana ohroženého biotopu v Beskydech

Žadatel: ČSOP Salamandr

Radhošťský hřeben je turisticky oblíbená oblast Beskyd, ať už díky Pustevnám, soše boha Radegasta, kapli nebo výhledům do krajiny. Vyskytují se zde prameniště a rostou zde smilkové trávníky, celoevropsky ohrožený biotop.

Péče o tyto hůře dostupné lokality je finančně náročná. Díky svažitému terénu a kamenům se svahy nedají sekat pomocí techniky, tudíž je nutné ruční kosení. Podpora se zaměřuje na náročnou údržbu této oblasti.

Vedlejším cílem je podpora udržitelnosti chovu ovcí, které k valašské krajině neodmyslitelně patří a zajišťují péči o ní.

Přístřeší pro akce Ledové a Dřevěné sochy na Pustevnách

Žadatel: Ski Park Grůň

Na Pustevnách je každým rokem pořádáno mnoho akcí, které se snaží přilákat lidi z měst, jakož i návštěvníky ze sousedních zemí za kulturně-uměleckým zážitkem do přírody.

Jelikož jsou všechny akce venkovní, jejich úspěch závisí z velké části na počasí. Akce Ledové sochy, která trvá tři týdny a navštíví jí až 80 tisíc lidí ročně, nemůže bez patřičného zastřešení soch fungovat.

Sochy by se za pár dní rozpustily. Díky navýšení kvantity ledu a za účelem roztroušení návštěvníků do více míst, se začaly v loňském roce rozdělovat sochy do dvou stanů. Ty však nejsou vhodné pro použití v zimním období.

Cílem projektu je proto nakoupit dva vhodné stany bílé barvy, aby nenarušovaly krajinu a v zimě pomáhaly udržet chlad. V jednom ze stanů se navíc plánuje vytvoření galerie dřevěných soch řezbářů vytvořených v předešlých ročnících akce Dřevěné sochy.

Výletní vlaky do pivovaru Radegast

Žadatel: Slezský železniční spolek

Vlakem přímo do pivovaru? Proč ne, Slezský železniční spolek i letos zajistí speciální vlaky, které zájemce přivezou přímo do nošovického pivovaru.

Projekt umožňuje rozšířit nabídku cestovního ruchu na Ostravsku, v Havířově, Českém Těšíně a na Frýdecko-Místecku a zvýšit tak atraktivitu našeho regionu také pro návštěvníky z jiných krajů díky netradičnímu spojení pivních zážitků a železniční dopravy.

V rámci projektu Slezský železniční spolek vypraví sedm výletních vlaků z Ostravy do pivovaru Radegast v průběhu roku 2018 a 2019. Vlaky pojedou přes Havířov, Albrechtice u Českého Těšína a Český Těšín (nebo Frýdek-Místek) přímo na pivovarskou vlečku.

V pivovaru bude pro návštěvníky připravena exkurze spojená se školou čepování piva a občerstvením.

Sdílejte článek