Nejnovější zprávy: Důl Darkov kvůli pandemii přestal těžit, nouzový stav kraj nevyhlásil Pasažéři přežili bez zranění pád drátů vysokého napětí na auto. Nehoda zablokovala provoz

Politika

Radní odvolali ředitelku Kulturního zařízení Ostrava-Jih. Vyčítají jí chyby v hospodaření

Radní ostravského městského obvodu Jih dnes odvolali z funkce ředitelku příspěvkové organizace Kulturní zařízení Ostrava-Jih (KZOJ) Sylvu Kocurovou. Důvodem odvolání jsou údajná pochybení, která odhalila kontrola hospodaření v příspěvkové organizaci.

Informace o odvolání ředitelky sdělila vedoucí oddělení kontroly a interního auditu Jarmila Capová. Ředitelka pochybení odmítá.

KZOJ má ve správě Kulturní dům K-TRIO, Kino Luna a Komorní klub v Jubilejní ulici. Kontrola hospodaření za rok 2014 se v organizaci uskutečnila loni v listopadu.

Podle Capové se při ní ukázalo, že je v organizaci přehlížen vnitřní kontrolní systém, má problémy s inventarizací majetku nebo chybně zpracované kalkulace. Kontrola ředitelce rovněž vytýká nestandardní odměny zaměstnancům, kterých má organizace 27.

„Audit nám ukázal riziko, které plyne z nedostatečné kontroly ředitelky při financování, při úhradě faktur či při kontrole jakýchkoliv výdajů, které v té organizaci jsou. Delegovala svoje funkce a pravomoci příkazce operace na jednotlivé vedoucí oddělení. Nikde jsme nezjistili její podpis, který by prokazoval, že tu kontrolu prováděla,“ uvedla Capová.

Podle ní navíc v závěru roku 2014 byly i řadovým zaměstnancům několikrát vyplaceny mimořádné odměny přesahující až 30.000 korun na osobu, někteří zaměstnanci tak za rok 2014 dostali odměny za 100.000 korun.

„V organizaci byly celkem nízké platy, ale paní ředitelka to vynahrazovala zřejmě odměnami v posledních třech měsících roku, které se pohybovaly v desítkách tisíc korun. V průběhu celého roku, když jsme spočítali odměny u zaměstnanců, tak dosahovaly až 100.000 korun na zaměstnance,“ uvedla Capová.

Podle ní tak byl u všech zaměstnanců na odměnách za rok 2014 vyplacen téměř milion korun. „Je to velmi neadekvátní, protože příspěvková organizace musí opravdu s veřejnými prostředky nakládat hospodárně,“ míní Capová.

Kocurová dnes řekla, že zřizovatel má na její odvolání právo. „Za hospodařením organizace si stojím, nemyslím si, že tady by bylo něco fatálně špatně, že by se tady někde ztrácely peníze nebo nebyla nastavena kontrola,“ uvedla Kocurová, která organizaci vedla od roku 2007.

„Organizace má vyrovnaný rozpočet a opravdu hospodaříme velmi vyrovnaně s přiděleným příspěvkem tak, jak nám ustanovují naše zřizovací listiny,“ řekla Kocurová.

Vedením organizace byl dočasně pověřen pedagog Miloš Kosík. Do poloviny roku by měl být vybrán nový ředitel, který vzejde z výběrového řízení.