Nejnovější zprávy: Mistr světa Šejba trénuje Prostějov a říká: Poruba je jedním z favoritů ligy Outlet Arena Moravia otevírá novou prodejnu a vylepšuje hygienická opatření

Společnost

Radnice v Mariánských Horách nainstaluje do všech obecních bytů detektory oxidu uhelnatého

Nájemníci mariánskohorských obecních bytů se otravy oxidem uhelnatým nemusí obávat. Vedení městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky rozhodlo o nákupu 300 kusů detektorů CO a v následujících dnech je nechá lidem do koupelen bezplatně nainstalovat.

Vybaveny jimi budou všechny obecní nájemní byty, které pro ohřev vody používají karmu. Podle slov 1. místostarosty Patrika Hujduse se jedná se o značku Kidde, která vyrábí jedny z nejlepších detektorů na trhu. Jsou odolné proti vlhkosti, mají vlastní displej a integrovanou baterii, která vydrží až 10 let. Není tedy nutné ji vyměňovat, ani nabíjet.

Ze statistik ČSÚ vyplývá, že v České republice je v souvislosti s výskytem CO každoročně intoxikováno přes tisíc lidí, přičemž přibližně čtvrtina z nich musí být hospitalizována a na následky otravy umírá ročně v průměru až sto osob.

„S návrhem vybavit obecní byty tímto bezpečnostním zařízením přišli moravskoslezští hasiči. Oxid uhelnatý je nedráždivý bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který člověk nemá možnost svými smysly zaregistrovat. Nebezpečí otravy je tak v případě jeho výskytu značné. Protože chceme, aby se obyvatelé našeho městského obvodu nemuseli obávat o své zdraví, rozhodli jsme se návrh hasičů podpořit a detektory koupit,“ řekla starostka Liana Janáčková.

Městský obvod za detektory utratí přibližně 300 tisíc korun. „I kdyby ale za těch deset let zachránily jenom jeden lidský život, má tato investice smysl,“ uzavřel místostarosta Hujdus.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje dlouhodobě propaguje instalaci detektorů nebezpečných plynů a hlásičů požárů v domácnostech. Za tímto účelem spolupracuje s Českou asociací hasičských důstojníků na kampani Ochrana proti únikům plynů a požárům.

Více informací o další možné ochraně domácnosti před požáry nebo nebezpečnými plyny je možno získat přímo na internetových stránkách kampaně detektory.cahd.cz.