Nejnovější zprávy: Mistr světa Šejba trénuje Prostějov a říká: Poruba je jedním z favoritů ligy Outlet Arena Moravia otevírá novou prodejnu a vylepšuje hygienická opatření

Společnost

Ředitel hasičů odmítl kritiku jejich zásahu při požáru v Bohumíně

Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček dnes odmítl kritiku jejich zásahu při sobotním tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku.

Foto: Město Bohumín

Nesouhlasí s tvrzením, že hasiči přijeli pozdě a nekonali. Bezprostředně po zásahu se na sociálních sítích objevila kritika postupu hasičů, obdobně hovořili i někteří svědci události a lidé hasičský zásah hodnotili u postiženého panelového domu i dnes.

"Musím zásadně odmítnout veškeré spekulace spočívající v tom, že hasiči přijeli pozdě," uvedl Vlček. Podle něj ze zákona měly být na místě dvě jednotky do deseti minut a další jedna jednotka do 15 minut. Dvě jednotky hasičů přitom na místo dorazily do pěti minut a zasahovaly, uvedl.

Vlček řekl, že pohled diváka je vždycky odlišný. "Primárně na takových výškových objektech se jednoznačně zasahuje vnitřní zásahovou cestou, takže není možné tvrdit, že hasiči tady stáli a nevěděli, co mají dělat," zdůraznil Vlček.

Na místě se našly stopy hořlavé látky. Podle Vlčka je nemožné, aby zdolání takového požáru bylo vyřešeno v řádu minut. Je přesvědčen o tom, že hasiči udělali vše pro to, aby obyvatele domu zachránili. Vlček dodal, že se s ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou dohodl na zhodnocení celé činnosti hasičů na místě tragédie.

"Jedná se o požár s tak tragickými následky, jaký Česká republika nepamatuje. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hasičům, kteří včera (v sobotu) na místě zasahovali. Bylo to pro ně obrovsky náročné jak fyzicky, tak psychicky. Nestáli totiž před běžným nepřítelem, požárem, na který jsou vycvičení, ale zřejmě před trestným činem, úmyslným zapálením, situací, na kterou nestačily běžné postupy. Všichni prokázali velkou míru osobní odvahy. Jsem přesvědčen, ze jste svoji práci odvedli naprosto profesionálně," uvedl Ryba.

Potvrdil zároveň, že se rozhodl vytvořit komisi generálního ředitele, která vyšetří postup hasičů na místě události. Podporu hasičům vyjádřila i místopředsedkyně vlády Alena Schillerová (ANO), která přijela na místo neštěstí. "Byla jsem nahoře, viděla jsem ten neskutečný kus práce a patří se poděkovat hasičskému záchrannému sboru, patří se poděkovat policii," řekla.

Vlček uvedl, že při zásahu byli zraněni dva hasiči, jeden už byl propuštěn z nemocnice. Další je ale stále hospitalizován. Na vyšetřování příčin požáru hasiči spolupracují s policií, která na místě zadržela jednu osobu.

"Podle trestního řádu s ní probíhají procesní úkony. Na místě probíhalo celou noc ohledání místa činu, ještě dnes pokračujeme vevnitř i venku a myslím si, že je nutné zdůraznit, že obyvatelé nemusí mít žádné obavy z toho, že by se tady pohyboval někdo nebezpečný," uvedl vyšetřovatel Pavel Tvrdý.

Blíže se k podezřelému ani jeho motivu ale odmítl vyjádřit, nechtěl potvrdit ani spekulace o tom, že je v nemocnici, a neuvedl jakékoliv informace k jeho zdravotnímu stavu. Policisté podle něj nyní pracují na právní kvalifikaci události.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu.

Během požáru bylo deset lidí zraněno, včetně dvou hasičů a policisty. V nemocnicích zůstávalo dnes dopoledne pět lidí.