Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Společnost

Ředitel základní školy pojal testování dětí na covid jako hru a součást výuky

​Ředitel ZŠ Rovniny v Hlučíně na Opavsku Miroslav Všetečka pojal testování dětí na covid-19 jako hru a součást výuky.

Ilustrační foto: pixabay.com

Dětem dnešní ranní novinku prezentoval jako jejich první laboratorní práce. Děti i pracovníci školy podle něj testování zvládli, ze 160 dětí nebyl pozitivní nikdo. V minulém týdnu se ale ředitel musel vypořádat s řadou komplikací.

Například chybějící stojánky na plastové zkumavky, které školy nedostaly, si učitelé vytiskli na 3D tiskárnách.

"Moc jsem se těšila do školy na kamarády. Taky do družiny a na obědy," řekla žačka první třídy Kateřina Bittnerová. Samotných testů se neobávala. "Zvládla jsem to i s pomocí paní učitelky. Příště už to udělám úplně sama," řekla.

Testování ve škole zabralo část první vyučovací hodiny. Podle Všetečky to ale na škodu není. "Pojali jsme to jako součást výuky. Testování bylo pro děti jejich prvním laboratorním pokusem. Kolegové jen pomáhali. Našim cílem je, aby si každé dítě bylo schopno udělat test samostatně, a získalo tak do budoucna cennou dovednost," řekl Všetečka.

Školy mají za sebou už několikátý návrat dětí do lavic během epidemie koronaviru. Vždy se musely vypořádat s novými pravidly a nařízeními. Tento návrat byl ale podle Všetečky nesložitější.

"Testování nám život hodně zkomplikovalo. Bylo na to málo času. Organizačně to připravit a vše vykomunikovat i s rodiči," řekl ředitel.

Dodal, že vypořádat se škola musela i s chybějícími stojánky na plastové zkumavky s roztokem. Školy je nedostaly, i když se s nimi minimálně v instruktážním videu počítalo. A hlavně nejmladším dětem podle Všetečky testování hodně ulehčují.

"Ale zase jsme si kreativně poradili. Stojánky jsme si natiskli na 3D tiskárnách," uvedl ředitel.

Dnes se do jím vedené školy vrátilo 160 dětí z prvních, druhých a čtvrtých tříd. Nesouhlas s testováním svých potomků vyjádřilo jen několik rodičů. Jejich děti pak zůstaly doma nadále na distanční výuce. "Už s tím máme zkušenosti. Ti co odmítali roušky, většinou nyní odmítají i testování," řekl Všetečka.

Děti se testovaly ve třídách vyššího stupně, které nadále zůstávají prázdné. Pokud by byl některý z testů pozitivní, uklízečky byly připravené místnost dezinfikovat. To se ale dnes v této škole nestalo.

Spokojen byl Všetečka i s ochotou zaměstnanců pomoci. Pomocnou ruku dnes ráno nabízeli i učitelé starších dětí, které do školy ještě nemohou. "To nás potěšilo," řekl ředitel.

Dodal, že drtivá většina jeho kolegů měla zájem o očkování a očkovat se už také nechala. "Máme 90 zaměstnanců. Neznám přesná čísla, předpokládám ale, že během tohoto a příštího týdne budou všichni očkováni druhou dávkou. V polovině května by se tak učitelé už nemuseli testovat," zakončil.