Společnost
28/02/2021 ČTK

Ředitelka ZŠ: Uzavření škol vítám, někteří rodiče už byli agresívní a mluvili o genocidě

​Zpřísnění protiepidemických opatření a uzavření školek i prvních a druhých ročníků základních škol vítá ředitelka Základní a mateřské školy Ostrčilova v Ostravě Lenka Lednická.

Škola už podle ní se změnou seznámila rodiče a učitelé jsou od pondělí i v nejnižších ročnících připraveni znovu obnovit distanční výuku.

Lednická ale rovněž poukázala na to, že v posledních dnech musela škola řešit narůstající agresivitu a výpady rodičů. Důvodem sporů bylo třeba povinné nošení respirátorů.

"Nepříjemné to je asi pro všechny, ale unavují mě e-maily rodičů, kteří mi píšou a situaci přirovnávají ke genocidě či k Osvětimi," uvedla Lednická.

Doufá, že rozsáhlá omezení donutí společnost zamyslet se a že lidé opatření konečně začnou dodržovat tak, aby se posléze vše mohlo začít vracet do normálu.

"Je to všude kolem nás. Týká se to mých kolegů, které to ohrožuje. Každý už zná někoho, komu někdo umřel nebo má nějaké důsledky této nemoci. I díky tomu, že jsme bilingvní škola, tak člověk porovnává celý svět. Díváme se na Británii, Německo, Itálii, prostě jak to funguje po celém světě. Všude jsou nespokojení lidé...akorát teda mám pocit, že dodržování pravidel v rámci České republiky je naprosto tristní," míní Lednická.

Podle ní tak škola v mnoha ohledech nyní vychovávala i některé rodiče, na které se snažila apelovat, aby opatření dodržovali a situaci nebagatelizovali.

Čtěte také: Od 1. března nastane lockdown. Co nás čeká a nemine?

"V tomto týdnu to bylo několik hádek, kdy agresivní rodiče vejdou do školy bez roušky, bez všeho. To samé bylo na mateřské školce, kdy jsme dokonce zvažovali, že budeme volat policii, protože sprostě nadávali zaměstnancům," doplnila ředitelka.

Podle ní mnoho lidí nechápe, že nejdůležitější je zdraví.

Na změnu je škola ale připravena, i když i Lednické se nelíbí způsob, jakým vláda opatření uvádí do chodu. Změny se podle ní dějí téměř ze dne na den, což je pro všechny náročné.

"Zvládli jsme v pátek obeslat rodiče..., veškerá výuka od pondělí pojede tak, jak jela už na podzim. Naši učitelé s tím počítají a jsou opravdu flexibilní. Snažíme se to usnadnit nejvíce, jak to jde," uvedla Lednická. Dodala, že škola hned rozpůjčovala i další tablety.

Podle ní se škola chystá i na očkování pedagogů. Zájem o očkování mezi nimi je. Pokud vyvstanou u někoho obavy, jde většinou o člověka, který má ještě další zdravotní komplikace.

Škola navíc funguje jako škola pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Zatím podle ředitelky čeká na pokyn, pro které profese bude možnost výuky dětí zachována.

"Doufám, že už to nebude takový široký záběr. Očekávám, že se to bude taky zužovat a nebudou tam třeba zaměstnanci finančních úřadů. Zrovna to jsou třeba lidé, kteří by na home office mohli být," míní Lednická.

Sdílejte článek