Nejnovější zprávy: Ostravský mrakodrap bude budova světové úrovně Ostravská laboratoř bude vyšetřovat covid ze slin, stačí zakašlat a plivnout

Sport

Reprezentace potřebuje nadšence a bojovníky. Stronati je správná volba

Dodatečná nominace baníkovce Patrizia Stronatiho do národního týmu naznačuje, že nový trenér Jaroslav Šilhavý chce hráče vybírat nejen podle fotbalových dovedností, ale i na základě charakteru.

Baníkovec Patrizio Stronati si kryje míč před slávistou Tomášem Součkem (Foto: Vladimír Pryček)

Jestli bylo z české fotbalové reprezentace v posledních měsících něco cítit, byla to znuděnost a lhostejnost.

Nyní už bývalý trenér Karel Jarolím byl za svých více než „600 táců“ měsíčně až příliš nad věcí a hráči se zařídili podle toho. Těžko to mohlo skončit jinak než herními a výsledkovými fiasky v zápasech s Ukrajinou a Ruskem.

S novým trenérem Šilhavým by v národním týmu měla začít nová éra. Úspěšnější, ale taky poctivější, upřímnější, komunikativnější a emotivnější. Fanoušci právem čekají, že borcům v dresech se lvíčkem na prsou zase o něco půjde.

Pár pozitivních náznaků už se před nadcházejícími duely na Slovensku a na Ukrajině objevilo. Mezi ty zásadní patří třeba to, že v nominaci došlo na některá dlouho opomíjená či zcela nová jména.

Jedním z nich je stoper Baníku Patrizio Stronati, který byl v úterý večer dodatečně povolán místo zraněného Lukáše Hejdy.

„Jsou tady hráči, o kterých si s kolegy myslíme, že tady být mají a že si reprezentaci momentálně zaslouží,“ vystihl podstatu svého rozhodování Šilhavý.

To přesně sedí i v případě Stronatiho. Do Ostravy se v létě vrátil po třech letech, a přestože má za sebou teprve jedenáct utkání nové sezóny, už ukázal, že tenhle comeback měl smysl.

„Zio“, jak mu spoluhráči říkají, je na hřišti něco jako skála. Důrazný, tvrdý, v soubojích neuhne, ani kdyby proti němu stál Terminátor s brokovnicí. I díky jeho odolnosti a bojovnosti se Baník v lize dostal na čtvrté místo a zatím inkasoval jenom osm gólů.

Ve 24 letech má navíc stále ještě zdravý hlad po úspěchu a touhu dokázat, že rozpačité angažmá v Austrii Vídeň bylo jen prvním nesmělým kontaktem s mezinárodním fotbalem.

„Vážím si toho, že tady můžu být. Kdybych se třeba dostal i v jednom z utkání na nějakou minutu na hřiště, byl bych opravdu nadšený,“ vyjádřil se Stronati k reprezentační nominaci na klubovém webu.

Ano, slyšíte správně! I v Česku se ještě pořád najdou fotbalisté, kteří hrají s nadšením. A to je někdy víc než dokonalé fotbalové dovednosti.