Společnost
20/04/2017 ČTK

Řidiči, pozor! Sníh a vítr komplikují dopravu na Bruntálsku, Opavsku a u Bílovce

Sníh a vítr komplikují silniční i železniční dopravu na Bruntálsku, Opavsku a v okolí Bílovce na Novojičínsku. Několik silnic je dnes zcela uzavřených.

Vznikají na nich sněhové jazyky, závěje a místy až metrové bariéry. Průjezdnost dalších komunikací komplikují uvízlé kamiony i osobní vozy. Často mají letní pneumatiky, řekla mluvčí moravskoslezských silničářů Simona Součková.

Nejhorší situace je na Bruntálsku, kde vytrvale sněžilo v noci na středu, ve středu i dnes ráno. Celkem místy napadl až metr sněhu. Z toho 15 centimetrů v noci na dnešek.

„Situaci v noci navíc komplikoval silný vítr. Vznikaly až metrové bariéry těžkého sněhu, které se naše technika snaží odstranit,“ uvedla. Nasazeny budou sněhové frézy.

Uzavřeno je několik silnic. „V Rudné pod Pradědem jsou auta zablokovaná mezi kamiony. Uzavřeny jsou úseky Bruntál – Velké Štáhle, Dvorce až po hranice Olomouckého kraje, Rudná pod Pradědem Světlá Hora,“ uvedla. Auta podle ní neprojedou ani úsekem Světlá Hora – Dětřichovice.

Podobná situace byla i na Opavsku, konkrétněji v okolí Vítkova, kde vítr na silnicích vytváří sněhové jazyky. Několik komunikací je uzavřeno.

„Jde o silnici v úseku Guntramovice – Dvorce, neprůjezdná je Lhotka u Vítkova a silnice mezi obcemi Jančí – Dětřkovice, uvedla mluvčí. „V okolí Svatoňovic, Těchanovic, Budišova nad Budišovkou a Melče uvízlo několik sypačů, které však byly s výjimkou jednoho uvolněny a pokračují v činnosti,“ uvedl náměstek ředitele silničářů Milan Novák.

Na Novojičínsku je nejhorší situace u Bílovce. Tam je kvůli počasí zastavena doprava v úsecích Výškovice – Hrabství a Odry – Budišov nad Budišovkou.

„Na zbývajícím území kraje jsou silnice sjízdné, zatím zůstává pro kamiony uzavřena silice I/56 Ostravice,“ řekl Novák. Do míst západně od Opavy a do Jeseníků by řidiči měli vyrazit jen se zimní výbavou.

„Vzhledem k prognóze vývoje počasí předpokládám zvládnutí uvedených problémů během dopoledne či během dne. Záviset to bude na zklidnění větru,“ uvedl Novák.

Sněhové závěje komplikují i železniční dopravu na méně významných tratích. Většinou se ale dopravcům podařilo nasadit náhradní autobusovou dopravu.

Výjimkou jsou úseky železnice mezi Budišovem nad Budišovkou a Odrami, popřípadě Suchdolem nad Odrou, kde autobusy nejezdí kvůli uzavřeným silnicím.

Sdílejte článek