Sport
16/09/2020 Josef Pešout

​Rok od mistrovství světa. Jen z minulosti se žít nedá, říká opavský kouč Czudek

Už rok uplynul od doby, kdy čeští basketbaloví reprezentanti vybojovali na loňském mistrovství světa v Číně skvělé šesté místo.

Součástí týmu byla i nynější opavská dvojice, tedy klubový trenér Petr Czudek v roli asistenta reprezentačního kouče Ronena Ginzburga, a rozehrávač Jakub Šiřina.

Trenér Czudek se po letní přestávce už naplno věnuje basketbalové práci v rozbíhající se sezoně. „Z minulosti se žít nedá,“ říká opavský kouč v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

Jak vzpomínáte na září roku 2019 a účast národního týmu na světovém šampionátu?
Jsme rádi, čeho český basketbal z globálního hlediska dosáhl, ale sportovní život je zase o nějaký čas dál. A jen z minulosti se žít nedá.

Reprezentace naposledy hrála soutěžní zápasy letos v únoru, v létě pak měla první sraz před novou sezonou. Co říkáte na odchody některých hráčů z české ligy do zahraničí?
Pokud jde o přestupy Jaromíra Bohačíka z Nymburka do francouzského Štrasburku a Martina Peterky ze stejného českého mistrovského klubu do německého Braunschweigu, tak je to dobře. Pro ně, ale i reprezentaci. Jdou do kvalitních zahraničních soutěží.

Po přestupu Jaromíra Bohačíka do ciziny tak zůstává z obou bratrů v české lize jen Petr Bohačík v Ostravě. Když sledujeme dění na domácích palubovkách, pak obrovské renomé si udržuje opavský rozehrávač Jakub Šiřina.
Vím, že velký ohlas měl jeho střelecký výkon v prvním ligovém kole na půdě Ústí nad Labem. Jakub Šiřina i po tak dlouhé zápasové pauze, která trvala prakticky od začátku března, táhl náš tým k vítězství. A fakt, že na něm nebyl znát zmíněný ligový půst, svědčí o tom, že je nesmírně zkušeným hráčem.

Říká se, že vstup do každé sezony je velmi důležitý. Co to pro vás znamená?
V létě nám odešli někteří stabilní hráči, k tomu se přidružila zranění. Cením si toho, že jsme utkání v Ústí zvládli i s omezenou rotací v sestavě. Takové zápasy stojí spoustu sil, ale naopak výhry u soupeřů ze vzdálených míst v republice pak přinášejí jednodušší cestu domů.

Sdílejte článek