Politika
27/10/2015 ČTK

Rok po volbách – Opava znovu řeší, kdo povede město

Opavští politici řeší, jak bude dál vypadat koalice, která město vede od loňského listopadu. V městské radě totiž propukly spory, které vyvrcholily při zářijovém zastupitelstvu odvoláním radní Simony Horákové (ANO) a snahou o odvolání několika dalších.

Primátorův náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) dnes řekl, že v Opavě se nyní v podstatě odehrávají nová koaliční vyjednávání.

Město vede koalice, jejímiž členy jsou ANO, Změna pro Opavu, ODS, KDU-ČSL a SNK Starostové a občané Opavy. V zastupitelstvu má koalice 25 z 39 mandátů. Opavský a Hlučínský deník uvedl, že vážné problémy jsou i přímo v hnutí ANO, jež loňské volby v Opavě vyhrálo.

Halátek řekl, že je možné, že současná koalice bude doplněna o další politický subjekt. Situace by se podle něj měla určitě vyřešit do konce roku. „Na listopad se připravuje mimořádné zastupitelstvo, předpokládám, že na tom zastupitelstvu by se to nějak řešilo. Ale je otázka, jestli se to stihne,“ řekl primátorův náměstek.

V září radní za ODS Marek Veselý navrhl odvolání náměstkyně primátora Simony Bierhausové a dalších dvou radních (všichni ANO). Zdůvodnil to nespokojeností s tím, jak rada funguje. Opozice pak vystoupila s návrhy na odvolání primátora i celé rady, odvolána ale byla nakonec jen jedna uvedená radní. Halátek řekl, že koalice nyní řeší víceméně to, jak radu obměnit a jak koalici doplnit.

Koaliční partneři řekli, že se koalice rozpadla a že se musíme bavit o tom, jakým způsobem ji poskládáme znova,“ uvedl náměstek.

ANO získalo v Opěvě ve volbách 11 mandátů. Druhá ČSSD má šest křesel. Do zastupitelstva se dostalo ještě dalších sedm subjektů: po čtyřech křeslech mají KSČM a Změna pro Opavu, po třech SNK Starostové a občané Opavy, ODS, KDU-ČSL a Zelená pro Opavu, dvě křesla patří sdružení Opavané – Nezávislí, Občané, Piráti. ANO nakonec vytvořilo koalici se Změnou pro Opavu, ODS, KDU-ČSL a SNK Starosty a občany Opavy. V jedenáctičlenné radě má ANO sedm křesel a ostatní členové koalice po jednom.

Sdílejte článek