Politika
22/01/2018 ČTK

Rottrová, Pařízek, Sulovský, Macura: Budeme volit Drahoše!

Prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše včera v Ostravě podpořila na své bývalé domovské scéně Marie Rottrová. Setkání s občany se konalo v Divadélku pod věží, kde zpěvačka v 80. letech natáčela stejnojmenný pořad.

Z dalších ostravských osobností Drahoše podpořili primátor města Tomáš Macura (ANO), hudebník a podnikatel Radim Pařízek či horolezec a senátor Leopold Sulovský.

Přišli i dva Drahošovi bývalí protikandidáti Michal Horáček a Marek Hilšer, kteří ho podpořili také v Brně.

Drahošův tým setkání svolal do Divadélka pod věží, které má běžnou kapacitu 200 lidí. Do prostoru se nakonec vměstnalo víc než pět stovek lidí. Další venku dění sledovali na velkoplošné obrazovce.

„Jsem si vědom, že Miloš Zeman má v Ostravě silnou podporu. Pocházím, z Jablunkova, a tak vím, že místní lidé občas mají pocit, i když neprávem, méněcennosti. I toto chci změnit,“ řekl Drahoš.

„Vracím se na místo činu. Dnes jsem tady ale jako občanka České republiky. Přeji si změnu. Chci, aby to věděli i moji příznivci a připojili se ke mně,“ řekla Rottrová, která v Divadélku pod věží roky natáčela svůj pořad.

Podporu Drahošovi opakovaně vyjádřil i ostravský primátor Macura, přestože předseda hnutí ANO Andrej Babiš stojí na straně Miloše Zemana. „Budu volit pana profesora Drahoše. A to i bez ohledu na stranické usnesení,“ řekl Macura. Uvedl, že prezidentský úřad vnímá jako symbol hodnot, se kterými se chce identifikovat.

Sulovský pak dvě televizní debaty se Zemanem, které Drahoše čekají, přirovnal v horolezecké hantýrce ke dvěma výškovým táborům.

„Čekají ho jako takové dva stupně. Počasí v těchto táborech ale může být vrtkavé. Bude potřeba vyhrnout si límečky. Věřím ale, že v sobotu vystoupí na vrchol,“ dodal první Čech, který zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest.

Zeman, který před prvním kolem diskuse s ostatními kandidáty odmítal, dnes večer vystupuje v televizi Nova. Její pozvání Drahoš nepřijal, zúčastní se debat se Zemanem v České televizi a v televizi Prima.

Drahoš v Ostravě řekl, že se na debaty připravuje. Podle něj je Zeman dobrý rétor, ale nikde jej v posledních pěti letech neslyšel skutečně debatovat.

„Debat se nebojím. Připravuji se, hledám témata. A těch věcí, kdy Miloš Zeman lhal nebo slíbil něco, co nesplnil, je celá řada. Musíme jen vybrat,“ reagoval.

V Moravskoslezském kraji v prvním kole prezidentské volby zvítězil současný prezident Miloš Zeman. Získal 49,24 procenta hlasů, což byl jeho nejlepší krajský výsledek. Celorepublikový Zemanův zisk nedosáhl 39 procent.

Drahoš v Moravskoslezském kraji na druhém místě dostal 24,09 procenta hlasů, v celém Česku pak necelých 27 procent. Podle průzkumů jsou nyní jejich šance vyrovnané.

Sdílejte článek