Proměny kraje
13/03/2019 Jan Smekal

Rozhodnuto: ​Akutní lůžková péče se z Orlové přesune do Karviné a Havířova

Orlovská nemocnice v posledních letech vykazovala ohromné ztráty. Už delší dobu se mluvilo o opatření, které pomůže tuto situaci změnit.

Krajští zastupitelé ve středu 13. března rozhodli, že se odtud přemístí akutní lůžková péče. Do nemocnic v Karviné a Havířově.

Kromě přesunu akutní lůžkové péče se změní také současný model řízení nemocnic - personální unie bude zrušena a havířovská nemocnice bude mít nový samostatný řídící management.

Na těchto optimalizačních změnách v orlovské nemocnici se shodla také loni zřízená odborná pracovní skupina, zajedno jsou i členové Výboru zdravotní a preventivní péče krajského zastupitelstva.

„Za celý rok jsem měl celou řadu jednání. Sbíral jsem veškeré informace, jednal jsem o tom, ale skutečně neexistuje jiná racionální možnost, než převést část lůžek akutní péče do Karviné a případně také do Havířova. Dochází totiž nejen k problémům finančního rázu, ale potýkáme se také s nedostatkem lékařů. Musíme tak budovat větší jednotky, ve kterých jsou lékaři schopni se vzájemně zastoupit. Toto řešení je nabíledni,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že v žádném případě se kraj nechystá orlovskou nemocnici zavřít.

Nové opatření pak podle hejtmana umožní v nemocnici v Orlové navýšit počet lůžek následné péče.

„To je věc, která je velice žádoucí, protože přibývá lidí, kteří tuto péči potřebují a nejsou k tomu nikde žádné kapacity. Předpokládáme také zajištění ambulantní péče 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Ve fungování první pomoci bude orlovská nemocnice i nadále fungovat jako doposud,“ ubezpečil Vondrák.

Gebauer: Stojíme o všechny naše zaměstnance. Nikdo z nich nepřijde o práci

Moravskoslezský kraj i vedení nemocnice bude usilovat o to, aby se změny co nejméně dotkly zdravotnického personálu.

„Stojíme o všechny naše zaměstnance. Nikdo z nich nepřijde o práci. Znovu budeme se všemi zaměstnanci orlovské nemocnice jednat. Ponecháme pak na jejich svobodném rozhodnutí volbu a výběr jedné z těchto nemocnic pro jejich další pracovní působení,“ ujistil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že kraj musí zdravotníkům vytvořit lepší podmínky pro jejich práci. „Nevím, jak dlouho ještě vydrží ve svém hraničním úsilí. Takto jednoduše nemůže nemocnice dál fungovat,“ podotkl.

Podle náměstka pro zdravotnictví se v prvé fázi bude přesouvat chirurgické oddělení, které se přesune do karvinské části nemocnice.

„Tento přesun je naplánovaný v první fázi optimalizace, která by měla skončit na přelomu roku 2019 a 2020. Chirurgické oddělení by však mělo být přestěhované ještě v tomto roce,“ řekl. „Jako druhé se bude přesouvat interní oddělení, protože lůžka i prostory v Karviné existují a je to jenom o tom, aby tady začalo fungovat plánovaných šedesát lůžek,“ dodal.

Není žádným tajemstvím, že v celé republice chybí zdravotní sestry i lékaři. Zdravotníci tak bývají často přepracovaní a unavení. Přitom mnohé nemocnice se potýkají s finančními potížemi. Orlovská v tomto ohledu není výjimkou.

„V roce 2017 vykázala orlovská nemocnice ztrátu ve výši 30 milionů korun, o rok později to bylo 20 milionů. Pro rok 2019 nám nařízení vlády trochu zamíchalo s kartami a mělo by to tak být 70 milionů, což je z dlouhodobého hlediska neudržitelné,“ zdůraznil Gebauer.

„Jak už jsme se bavili na zastupitelstvu. Musíme si vybrat mezi penězi a zdravím. Když si vybereme zdraví, peníze nějak seženeme, ale nevím, jak dlouho ještě zdravotníci vydrží ve svém hraničním úsilí. Proto jim musíme vytvořit lepší podmínky.“

Martin Gebauer také upozornil na to, žádný jiný kraj v České republice nemá sedmnáct nemocnic, a ještě k tomu tak blízko vedle sebe. „Je nutná restrukturalizace, ne každá nemocnice může dělat všechno,“ uzavřel Gebauer.

Sdílejte článek