Společnost
11/10/2017 Tomáš Svoboda

Rozhodnuto. Oběti tábora Hanke budou mít v Ostravě pamětní desku

V místě bývalého internačního tábora Hanke, který se nacházel na dnešní Nádražní ulici v Ostravě, bude umístěna pamětní deska jako memento poválečných hrůz na německém civilním obyvatelstvu. O život zde násilně a bez soudu přišlo 231 lidí.

Město Ostrava však plánuje vytvořit celkem dvě nová pietní místa. Další bude v sadu Dr. Milady Horákové, kde vznikne Památník civilním obětem válek. Potvrdila to úterní rada města, která na svém zasedání schválila návrh speciálně za tímto účelem sestavené pracovní skupiny.

Na pamětní desce týkající se obětí tábora Hanke bude umístěn text: „V těchto místech stál internační tábor pro německé obyvatelstvo HANKE. V květnu až červnu 1945 zde byli lidé mučeni a popravováni bez soudu a práva. Statutární město Ostrava, 2018.“

Deska bude umístěna na travnaté ploše na Nádražní ulici, a to v místech, kde se dříve nacházely sklady povoznické firmy Hanke (naproti Hotelovému domu Jindřich) a v nichž byl po válce zřízen internační tábor.

„Město Ostrava nyní bude hledat umělce, který by připravil vizuální návrh pamětní desky. Součástí desky bude i QR kód, který bude odkazovat na podrobnější informace o dané problematice ve třech jazycích, češtině, angličtině a němčině,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že pamětní deska by měla být instalována na přelomu prvního a druhého pololetí příštího roku.

Druhým návrhem pracovní skupiny, který schválila rada města, je vytvoření Památníku civilním obětem válek v Sadu Dr. Milady Horákové. V Ostravě dosud neexistuje památník, který by byl věnován civilním obětem válek, bez ohledu na jejich národnost nebo náboženské cítění.

Komplexní revitalizaci parku připravuje městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. V jeho zadání je nejen zajistit soulad se záměrem města, které zde chce vybudovat nový koncertní sál v rámci rekonstrukce DKMO, ale také zachovat historické prvky v parku se zhotovením pěších tras a vybudováním volnočasových aktivit.

V zadání veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace je i umístění pietního místa obětem, které postihly události válek.

Sdílejte článek