Sport
02/06/2023 Petr Sobol

FOTO: Schweiner s Perušičem v Ostravě vyhráli. Hnala je bouřlivá kulisa

Druhý hrací den turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro se rozehrály zápasy čtyřčlenných skupin, ze kterých vítězné týmy postoupí přímo do sobotního čtvrtfinále. O zbývající místa se poté porvou druhé a třetí nejúspěšnější páry z každé skupiny. Na centr kurtu se dnes představily i všechny tři české týmy.

Úspěšný vstup do bojů do čtvrtfinále zahájily Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou. Proti nim se postavilo brazilské duo Ágatha Bednarczuk Rippelová, stříbrná olympijská medailistka, spolu s novou spoluhráčkou Rebeccou.

V prvním setu viděli diváci naprosto vyrovnanou bitvu a velkou přetahovanou od obou týmů. Skóre se přehouplo daleko za 21 bodů. Eso Hermannové v pravou chvíli znamenalo setbol pro Češky, který po úspěšné proměně znamenal vítězství v první sadě 28:26. V té druhé se domácí hráčky dostaly do několikabodového vedení. Brazilky začaly častěji chybovat, oproti tomu Hermannová se Štochlovou předváděly stále preciznější útoky a dostávaly se do čím dál většího trháku. A zvítězily i v druhém setu 21:11.

„Věděly jsme, že nastupujeme proti velice silnému týmu, který jsme ještě neviděly hrát společně. Ágatha měla problémy s kolenem, navíc se vrací po porodu, takže ještě neměly odehrané žádné zápasy a tím pádem jsme si nemohly připravit žádnou strategii. V prvním setu jsme se trápily s naší obranou. Měly jsme dobrý side out, ale obrana nám moc nešla. V tom byl asi ten největší rozdíl mezi prvním a druhým setem. Tam už jsme byly schopné si něco čapnout a úspěšně složit. Ale byl to krásný zápas,“ popsala jeho průběh Barbora Hermannová. Strategicky hrály Češky více na Ágathu, která se v poli trápila. „Nepřišlo mi, že by nebyly sehrané, ale bylo na ní vidět, že potřebuje nějaký čas na to se zkonsolidovat, aby byla stoprocentní, tak jak ji známe,“ doplnila Marie-Sára Štochlová.

Bouřlivá atmosféra byla k vidění hned v následujícím duelu, kdy na kurt nastoupily české jedničky v mužské kategorii a loňští stříbrní medailisté David Schweiner a Ondřej Perušič. Proti nim stáli bratranci Marco a Esteban Grimaltovi z Chile. První set nabídl řadu skvělých výměn a v poměru 21:15 ho s přehledem vyhráli Češi. V druhém setu už byly síly obou týmů mnohem vyrovnanější, v koncovce měli Chilané mírně navrch a vypracovali si hned čtyři setboly, které by poslaly duel do rozhodujícího tiebreaku. Ani jeden však Marco s Estebanem nevyužili, naopak následoval první mečbol Čechů, kterému ještě Chilané dokázali vzdorovat. Ten druhý už však byl úspěšný, když David Schweiner proměnil úspěšný útok na síti a Češi zvítězili 26:24.

„Při odvracení setbolů nám nebylo moc dobře. Věděli jsme, že kdyby zápas došel do tiebreaku, byl by extrémně těžký, protože Chilani se ve druhém setu hodně zlepšili. Je to zkušený tým, kterému jakmile dáte šanci, dokáže ji využít. O to důležitější je, že jsme trpělivě ztrátovali a proměnili jsme příležitosti, které se nám potom naskytly,“ řekl Ondřej Perušič. „Výhra 2:0 a ještě s docela vysokým skóre z prvního setu se bude hodně počítat od postupového klíče a může to vést i k vítězství ve skupině, pokud se nám podaří vyhrát ještě minimálně jeden zápas, nebo k lepší postupové pozici,“ vysvětlil David Schweiner, který si navíc výhru nadělil ke čtvrtečním 29. narozeninám.

Obrovskou poklonu a poděkování vysekli české jedničky i úžasnému publiku. „Naše výsledky v Ostravě mluví za všechno, kulisa tady je opravdu úžasná a hrozně nás žene dopředu. Zejména nás podrží v těžkých momentech, jako byl třeba konec druhého setu. Ale i od ostatních hráčů jsme slyšeli, že publikum tady je výborné. Jednak chodí v hojném počtu a zároveň dokážou ocenit i dobré výměny, kvalitní volejbal a není tam žádné nefér volání během výměn nebo vůči soupeřům, což není úplně standardní a někde na tour se s tím naopak setkáváme. Myslím, že i ostatní hráči se do Ostravy moc rádi vrací právě kvůli divákům a kulise,“ pochvaloval si Ondřej Perušič.

Jeho slova podtrhla atmosféru, která doprovázela zápas třetí české dvojice, Kryštofa Jana Olivy a Tadeáše Trousila. Ti si museli připadat jako na rockovém koncertě, když nastoupili proti italské dvojici Alex Ranghieri, Adrian Carambula. Sympatičtí čeští mladíci se zkušených Italů nezalekli a nastoupili na ně ve velkém stylu. Od prvního míče s nimi drželi krok, v polovině prvního setu se dokonce dostali do vedení. Sada však nakonec připadla Italům v poměru 22:20. I v druhé sadě držely oba týmy vysokou výkonnost. Carambula několikrát předvedl své pověstné vysoké točené podání, ne nadarmo se mu říká Mr. Skyball, Oliva se zase zaskvěl několika skvělými bloky. Češi nakonec Italům podlehli i v druhém setu 18:21. I přes prohru se však mladíci usmívali. „Hrálo se nám skvěle, divácká kulisa nás táhla dopředu, já jsem fanoušky i burcoval, to je součást mého charakteru. Diváci byli naším třetím hráčem na hřišti,“ pochvaloval si Kryštof Jan Oliva. „Italský tým je velmi zkušený, uprostřed setu najednou něco změnili a nás to rozhodilo. Rozhodly ale maličkosti. Moc balonů opravdu nechybělo, hlavně v prvním setu, kdy jsme hráli s nejtěsnějším možným rozdílem. Vážně stačil kousek,“ doplnil Tadeáš Trousil, kterého s parťákem čekají další dva zápasy následující den.

Své druhé zápasy ve skupině stačily odehrát ještě Hermannová se Štochovou a Perušič se Schweinerem. Na ženy čekaly těžké soupeřky, kanadská dvojice Melissa Humana-Paredesová, Brandie Wilkersonová, mistryně a vicemistryně světa. V prvním setu Češky pokazily hned několik servisů, v polovině sady se Kanaďanky začaly vzdalovat a zvítězily 21:15. V druhém setu se domácí hráčky zvedly a zpřesnily hru, ale na prodloužení zápasu to nestačilo a Češky druhý set prohrály 21:17. „Naše taktika byla dobrá, ale efektivita bohužel ne. Dělaly jsme spoustu nevynucených chyb, nedařil se nám servis. Je velká škoda, že jsme nehrály jako ráno,“ mrzelo Barboru Hermannovou. České hráčky čeká v pátek třetí zápas ve skupině s Němkami Ninou Brunnerovou a Tanjou Hüberliovou.

Čeští muži vyzvali Němce Nilse Ehlerse a Clemense Wicklera. V první sadě se oba týmy přetahovaly o vedení. České jedničky proměnili až čtvrtý setbol po skvělé obraně v poli a přesnému zakončení Ondřeje Perušiče a zvítězili 25:23. Druhý set už byl v jasné režii domácích hráčů, kteří hráli sebejistě, předváděli skvělou souhru v poli a nabídli divákům dechberoucí zákroky. Druhý set vyhráli jasně 21:12 a zvýšili své šance na přímý postup do čtvrtfinále. V pátek je čeká ještě duel s Američany Partainem a Beneshem.

„Němci jsou silný tým, v prvním setu si často pomáhali servisem a dobrou obranou. My jsme na začátku udělali několik nevynucených chyb, pár těsných autů. Němcům se dařilo na podání, na ztrátě. Pro nás bylo důležité vrátit se do zápasu a srovnat. David se navíc dobře rozblokoval, obranný systém nám fungoval, jak měl. Druhý set už byl z naší strany hodně dobrý,“ pochvaloval si Ondřej Perušič.

Dvě výhry na svém kontě mají i obhájci titulu a nasazené jedničky Anders Mol a Christian Sørum z Norska. I oni vědí, že přímý postup zatím nemají jistý, a tak se musí stoprocentně soustředit i v zítřejším zápase proti americké dvojici Crabb, Brunner.

Norská dvojice je na ostravský turnaj podle svých slov dobře připravena, i díky tomu, že se mohla sehrát a chytit herní rytmus na turnaji v Hamburku minulý týden. „Dostat se do hry je vždy těžké, obzvlášť pokud bychom opět narazili na české hráče, protože víme, že za sebou budou mít podporu publika. Rádi bychom došli co nejdál, ale samozřejmě bychom rádi byli znovu až ve finále a uděláme pro to všechno. Náš cíl je jednoznačně znovu získat titul. Na posledním turnaji Elite 16 nás Perušič se Schweinerem porazili a my jim to chceme vrátit na jejich domácím kurtu,“ řekl s bojovným úsměvem Anders Mol, který se svěřil, že se se svým parťákem cítí v Ostravě jako doma a návrat po roce mezi atraktivní industriální kulisy si užívá. Zároveň však ví, že je nečeká lehká cesta. „Na tomto turnaji je obrovská úroveň hry, každý zápas je jedinečný a musíme postupovat krok za krokem. Obhájit titul nebude nic snadného, je zde plno skvělých týmů a do finále se může dostat opravdu kdokoliv,“ uznává olympijský vítěz.

Sdílejte článek