Kultura
15/09/2017 Admin PATRIOT

Sedlnice obnovily torzo domku, připomínajícího romantického básníka

Obec Sedlnice obnovila podle původních fotografií a informací od pamětníků torzo domku, který stával poblíž místního Josefova dubu.

Při příležitosti 160. výročí úmrtí německého romantického básníka Josefa Freiherra von Eichendorff, jenž žil v letech 1788 až 1857 (byl majitelem panství obce Sedlnice a trávil zde letníměsíce) se obec Sedlnice rozhodla postavit domeček v blízkosti Josefova dubu, tedy v místě, kde básník podle historických zdrojů rád odpočíval při procházkách v okolí obce.

Podle starosty obce Františka Jordánka došlo před několika léty k odhalení základů domečku v blízkosti Josefova dubu. Tento dům s velkou pravděpodobností stál v době pobytu básníka v obci Sedlnice. Časem byla i nalezena fotografie tohoto domečku, jenž koncem 2. světové války vyhořel.

Zastupitelstvo obce chtělo nějakým způsobem rozšířit povědomost o tomto německém básníkovi, spojeném s obcí Sedlnice, a tak se rozhodlo na základě návrhu zastupitele obce Jaroslava Starůstky zbudovat v místě původních základů atypickou stavbu. Proto připomíná svým zjevem spíše zchátralý domek, nakloněný na jednu stranu.

Podle Jaroslava Starůstky stavbaři každý den jednotlivé trámy, použité při stavbě tohoto domku, drátkovali, brousili a opalovali. Někde jen osekávali sekyrami, někde upravili starými řetězy tak, aby zrychlili stárnutí těchto trámů.

Obdobně bylo postupováno i při úpravě jediného okna, zasazeného v kousku zdi, vyzděné ze starých cihel. Střechu tvoří nalezené staré střešní tašky v obci Bartošovice.

Domeček ponese básníkovo jméno a stane se součástí areálu, který bude využíván jak v rámci různých akcí, pořádaných obcí Sedlnice a bude i místem oddychu návštěvníků obce Sedlnice.

Rostislav Recman

Sdílejte článek