Mariánské Hory a Hulváky
23/05/2019 Jan Smekal

​Senioři z Mariánských Hor poznávají krásná a zajímavá místa

Městský Obvod Mariánské Hory a Hulváky pořádá dvakrát do roka výlety pro své seniory.

Ti se tak mohou podívat na místa, která už by sami nenavštívili či kam dříve jezdili se svými partnery. Mnohdy se vrátí tam, kde vyrůstali.

Lysá hora, Lázně Darkov, přehrada Morávka, zámek v Hradci nad Moravicí nebo Baťův kanál. Tato místa mohli poznat senioři při výletech, které pro ně pořádá Městský Obvod Mariánské Hory a Hulváky od podzimu 2015. A zájem o tuto službu je mezi lidmi poměrně veliký.

„Výletů se mohou zúčastnit lidé starší šedesáti let, kteří mají trvalé bydliště v našem obvodu,“ uvedla místostarostka Mariánských Hor a Hulvák Jana Pagáčová s tím, že výlety pro seniory se konají vždycky v květnu a v září.

„Nyní jsme zrovna byli na zámku Lešná u Valašského Meziříčí a ve Valašském Meziříčí jsme pak navštívili také manufakturu gobelínů, což bylo velice zajímavé, protože jsme si mohli prohlédnout mimo jiné i historické stroje z počátku minulého století, které jsou však i po tak dlouhé době stále plně funkční,“ zdůraznila místostarostka.

Mezi doposud nejzdařilejší výlety patřily ty na Lysou horu, kam se senioři z Mariánských Hor a Hulvák podívali už dvakrát. Hodně si pochvalovali také návštěvu Lázní Darkov, kde absolvovali i procedury. Nadchl je Baťův kanál a Velehrad, Obecná škola v Kozlovicích a hodně se jim líbilo i na zámku v Hradci nad Moravicí nebo v Kuníně.

„Musím říct, že všichni jsou velice vděční a dochvilní. Když jim řeknu, že někde musí být v určitou dobu, nikdy nemusíme na nikoho čekat. V tomto jsou naprosto vzorní. A když nastane situace, že se něco úplně nepovede, nikdo neremcá. Výlety s nimi bývají moc fajn,“ pochvaluje si Jana Pagáčová.

„Jsem moc ráda, že je o výlety takový zájem. Starší lidé mají možnost alespoň na jeden den vyjet pryč z města, kde jsou jinak celou dobu. A mnozí třeba nemají k dispozici auto, jsou už sami, takto alespoň přijdou na jiné myšlenky. Mnohdy je jim i celkem jedno, kam jedou. Důležité je pro ně, že se někam podívají a poznají své vrstevníky,“ popsala Pagáčová s tím, že při návratech se někteří ptají, kdy budou moct jet na další výlet.

„Navíc na některých výletech lidé vzpomínají na to, že na tato místa dříve jezdili se svými partnery nebo že na nich prožili kus svého dětství. Když jsme byli kupříkladu na Baťově kanálu, tak se jeden pán dokonce rozplakal dojetím. Jedna paní se zase konečně dostala na Lysou horu, na kterou se každý den dívá z okna, ale dříve na ní nikdy nebyla,“ poznamenala místostarostka.

Výlety vybírá vždycky tak, aby nebyly příliš daleko a myslí při tom také na to, že někteří výletníci mají určité pohybové potíže. „Vždycky jedeme někam, kam cesta nepotrvá déle než hodinu a půl. Někteří lidé chodí o berlích, takže určitě nepřipadají v úvahu výstupy na rozhledny a podobné atrakce,“ ujistila Pagáčová.

A kam by chtěla vzít seniory příště? „V hlavě mám několik nápadů. Ve hře je i varianta zrekonstruované přehrady Šance, kde je i nové informační centrum. Odtamtud už by to nebylo tak daleko do Karolinky, kde bychom se mohli podívat do skláren. Vzhledem k tomu, že se často pohybujeme venku, důležitou roli hraje počasí,“ upozornila.

V případech, kdy je o výlet mezi seniory větší zájem, vypisuje obvod i dva termíny, aby uspokojil poptávku všech zájemců. „Je to skvělé, že jsou naši senioři tak aktivní. Dneska se totiž mnozí lidé izolují, uzavírají a raději sedí doma u televize. Takto alespoň poznají krásná a zajímavá místa nebo se podívají tam, kde dlouho nebyli nebo kam už by si sami nezajeli.“

Výlety stojí seniory 200 korun na osobu. V ceně mají dopravu, oběd a vstupné, pokud se na místě výletu platí.

Sdílejte článek