Regiony
05/02/2020 ČTK

Sepetná dostala čtvrt milionu pokutu za vyšší odběr vody, chce se ale bránit

​Firma Sepetná, která v obci Ostravice v Beskydech provozuje hotel a penzion, považuje pokutu 240.000 korun od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) za nepřiměřeně přísnou.

Společnost pokutu dostala za nepovolený odběr vody ze studny. Nyní zvažuje podání správní žaloby, řekla ředitelka Relax Centra Sepetná Jana Ehnes. Podle inspekce firma za tři roky překročila povolený o 3400 metrů krychlových.

Ředitelka uvedla, že roční nadlimitní odběr odpovídal spotřebě osmi běžných rodinných domů. "Nedošlo k závažnému snížení zásob podzemních vod, ani k žádným ekologickým újmám. Následek přestupku je tak minimální, je-li vůbec znatelný," doplnila.

Kontroloři ČIŽP se zaměřili na nakládání s vodami v rekreačním centru Sepetná, a to v hotelu, bungalovech a relaxačním centru, v penzionu Sluníčko a chatě Měsíček.

"Společnost měla rozhodnutím Městského úřadu Frýdlant nad Ostravicí povoleno odebrat ze studny, která je umístěná na pozemku v katastrálním území Staré Hamry, maximálně 5880 metrů krychlových podzemních vod ročně. V letech 2016, 2017 a 2018 tento roční limit překročila a za tříleté období tak odčerpala navíc 3433 metrů krychlových," řekl ředitel ostravského inspektorátu ČIŽP Karel Kozubek.

Podle Ehnes společnost už loni na základě upozornění inspekce přijala opatření, kterými spotřebu vody snížila.

"Zakoupili jsme myčky nádobí s nižší spotřebou vody, instalovali nové spořící hlavy do všech sprch a umyvadel a přijala i řadu dalších úsporných opatření na ochranu životního prostředí. Jen v roce 2019 činily investice do opatření na ochranu životního prostředí částku přes 250.000 korun," uvedla ředitelka.

Podle ní inspekce nebrala ohled na to, že areál poskytuje bezplatně zázemí pro pořadatele řady akcí, při nichž stoupá spotřeba vody.

Sepetná navíc podle ředitelky poskytuje bezplatně dodávky pitné vody pro letní táborové pobyty dětí a zásobuje celoročně pitnou vodou i několik okolních chat, které nejsou napojeny na veřejnou vodovodní síť.

Sdílejte článek