ROMAN FRENKO
Polévkový král
Magazín PATRIOT přináší unikátní seriál, který představí legendární zvířata ostravské zoologické zahrady. Seriál vznikl jen díky obětavému kolektivu zaměstnanců zoo, kteří poskytli své vzpomínky i dobové a aktuální fotografie.
Prvními medvědy v kolekci ostravské zoo byli medvědi hnědí. Jejich klecový výběh byl postaven již v roce 1951, ještě v Ostravě-Kunčičkách, a přestože se jednalo o velice malou expozici, medvědi se zde úspěšně rozmnožovali.
Ve Slezské Ostravě bylo pro medvědy počítáno již s mnohem většími výběhy příkopového typu a jejich expozice se stala vůbec první stavbou v nově vznikající zoo (dokončeno v r. 1963).
Vedle medvědů hnědých (dva poddruhy) zde byli postupně chováni také medvědi lední a medvědi ušatí. V menším klecovém výběhu kousek od hlavní expozice pak byl k vidění největší poddruh medvěda hnědého – medvěd kodiak.
Velké popularitě se mezi návštěvníky těšili medvědi lední, kteří byli chováni od roku 1964, kdy mohli návštěvníci vidět poprvé medvědího samce. Postupně se zde představili další 3 medvědi.
Teprve v roce 1972 však byly položeny základy pro pokusy o skutečný chov. Tehdy byla dovezena dvě mláďata, pocházející z regulačního odchytu na Wrangelově ostrově (tehdejší SSSR).
Lední medvědice Vega se dožila úctyhodných 35 let. Vega byla do Ostravy přivezena jako malé medvídě v r. 1972 z tehdejšího SSSR společně se samcem Framem. Foto: Archiv Zoo Ostrava
Až do roku 2002 mohli návštěvníci obdivovat sehranou dvojku – samici Vegu a samce Frama, kteří však bohužel neodchovali ani jedno mládě.
V tom roce uhynul samec Fram a na podzim roku 2006 i Vega. Obě zvířata uhynula ve velmi vysokém věku, ve volné přírodě se jen asi 3 % ledních medvědů dožije více než 20 let.
V současné době chová ostravská zoo medvědy ušaté, pro něž vznikla rozsáhlá přírodní expozice Čitván pojmenovaná podle nejstaršího národního parku v Nepálu.
Tu obývají společně s hulmany posvátnými. Jedná se o největší výběh pro tato zvířata v Evropě a pravděpodobně i na světě. Také spojení hulmanů posvátných a medvědů ušatých v jednom výběhu je světově unikátní.
S chovem dalších druhů medvědů se v tuto chvíli nepočítá. Výstavba nových expozic odpovídajících standardům chovu pro 21. století by vyžadovala investiční náklady v řádech desítek či v případě ledních medvědů spíše stovek milionů korun.