Seznamte se: toto je virus opičích neštovic. V Ostravě jej umí odhalit třemi metodami
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě provádí přímou diagnostiku viru opičích neštovic.
Laboratoř disponuje potřebnou technikou i zkušenostmi. Přítomnost viru je možné určit třemi metodami. V současné době zejména pomocí nového elektronového mikroskopu, který funguje od minulého roku.
Virus opičích neštovic lze odhalit díky transmisní elektronové mikroskopii, kultivací viru nebo metodou PCR, kterou Zdravotní ústav v Ostravě připravuje zavést začátkemčervna. Každá z uvedených variant má své výhody i nevýhody.
Transmisní elektronová mikroskopie umožňuje rychlou detekci infekce v biologickém materiálu na základě zřetelné velikosti, tvaru a povrchové struktury virů nebo bakterií.
"Tato metoda je rychlá, výsledek můžeme znát už do hodiny od doručení do laboratoře a umožňuje diagnostiku více druhů virů najednou. Jde však o metodu, která není vhodná pro screening velkého množství vzorků a sledované viry a bakterie ve vzorku se musí vyskytovat v dostatečné koncentraci," uvedl mediální zástupce ústavu Michal Pistolas.
Kultivace viru je metodou přímého průkazu virů na buněčných kulturách, které rostou ve speciálním kultivačním médiu. Naočkovaná buněčná kultura je inkubována v termostatu a pravidelně prohlížena inverzním mikroskopem.
"Pokud se virus začne v buňkách množit, napadené buňky v řádu dnů začnou měnit svůj vzhled. Ve srovnání s elektronovou mikroskopií je kultivace viru časově výrazně náročnější, trvá 5-14 dnů," dodává Pistolas.