Nejnovější zprávy: Masarykovo náměstí v Ostravě v sobotu ovládnou autoveteráni Akce plná netradičních zážitků. Ostrava ožila Freedom Festem

Regiony

Šikmý kostel jako turistické lákadlo. Míří k němu lidé z celé země

Po desetiletích zapomnění a stagnace zažívá prostor původního města Karviná obrození a těší se nebývalému zájmu.

Stará Karviná láká turisty. Její dominantou je šikmý kostel. Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

V letošní turistické sezoně zavítalo do staré Karviné mnohonásobně více návštěvníků než v předchozích letech. A to nejen z Karvinska a Ostravska, ale také z celé České republiky i ze zahraničí.

Spolek Stará Karviná ve spolupráci s Římskokatolickou farností Karviná a městem Karviná se na začátku letošní turistické sezony rozhodl vyjít vstříc narůstajícímu zájmu o kostel sv. Petra z Alkantary a jeho okolí, které představuje starou Karvinou. Nárůstu zájmu významně napomohl úspěch románové trilogie Šikmý kostel od Karin Lednické, jejíž čtenáři představují nemalou část těch, kteří do staré Karviné přijeli.

Spolek zřídil na přilehlém pozemku infocentrum, ve kterém pracují mimo jiné obyvatelé původní Karviné. Návštěvníci tedy dostanou informace od těch nejzasvěcenějších, ale také si zde mohou koupit pohlednice, magnetky, tašky a také mapy, které je za pomoci QR kódů provedou nejvýznamnějšími místy karvinské historie i po stopách hrdinů knih Šikmý kostel. Zájem byl obrovský – jen komentované prohlídky kostela se zúčastnilo téměř deset tisíc návštěvníků. Za zmínku jistě stojí, že každý měsíc návštěvnost stoupala, v posledních říjnových dnech dosáhla celoročního maxima," uvedla předsedkyně spolku Stará Karviná Tereza Ondruszová.

Také celkový počet návštěvníků byl mnohonásobně vyšší. Spousta návštěvníků přijela jen proto, aby si prohlédli prostor zaniklého města. Odhadujeme, že v letošní sezoně zavítalo do staré Karviné několik desítek tisíc lidí. Právě proto spolek Stará Karviná zorganizoval několik brigád, během kterých byly z ulic staré Karviné odvezeny desítky tun nelegálního odpadu, prokáceny náletové dřeviny, které bránily výhledu a byl postaven můstek přes Karvinský potok," řekla Onduszová a pokračovala: Naše činnost probíhala v synergii s činností dalších spolků. Ve staré Karviné byly jen v letošním roce odpracovány tisíce dobrovolnických hodin."

Ani s koncem turistické sezony činnost spolku Stará Karviná neustává. Už nyní zahajujeme přípravy na sezonu další, abychom mohli návštěvníkům staré Karviné poskytnout ještě zajímavější zážitek z návštěvy zaniklého města, které bylo obětováno ve prospěch uhelné těžby. Lidé se často zmiňují, že jim návštěva staré Karviné a jejího okolí pomohla zbavit se předsudků, které o našem regionu dříve měli," uzavřela Ondruszová.