Společnost
27/09/2017 Tomáš Svoboda

Síla je v jednoduchosti! V Trojanovicích postavili „stodolu“ s vtipnou střechou

Na stránkách Magazínu PATRIOT představujeme úspěšné stavby, které získaly ocenění v letošním 11. ročníku prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Náš seriál pokračuje v Trojanovicích, kde architekti navrhli moderní rodinný dům s originálně tvarovanou střechou a dřevěnou fasádou ze sibiřského modřínu.

Architekt Martin Náhlovský přiznává, že někdy je v dobrém slova smyslu až otravný, aby ze svých klientů dostal co nejvíce informací potřebných pro ztvárnění jejich představ. Nejinak tomu bylo i v případě manželského páru, který jej oslovil s vizí soudobě a zároveň tradičně pojatého rodinného domu.

„Otázkami, které se mohou jevit jako otravné, se snažíme předejít následným nedorozuměním při další prezentaci domu. Ptáme se třeba, jaký chtějí dřez, či nás zajímá počet spotřebičů, protože vše má vliv na prostorové uspořádání. V koupelně je to velikost sprchy a v šatnách zase metry skříní,“ říká hlavní architekt ostravského studia Master Design.

„Domácí úkol“ v tomto duchu od něj dostali i manželé, kteří chtěli postavit dům v Trojanovicích. Tedy beskydské obci s krásnými výhledy do krajiny, kde se však staví hodně „po česku“. Normou jsou bizarní barvy fasád a obecný styl, který lze pořád ještě nazývat podnikatelským barokem.

Věděli, že dostanou přezdívku

„Investoři měli vizi, jak by dům měl vypadat. Byl na patro, obložený dřevem a měl v sobě jeden překvapivý prvek. Toho jsme se drželi i my, byť jsme nakonec navrhli bungalov s vnitřní podlahovou plochou 160 metrů čtverečních a dispozicí 5+1,“ popisuje stavbu Martin Náhlovský, podle kterého se povedlo propojit modernu s tradicí.

Jak? Použitím dvou hmot, klidové zóny členěné na jednotlivé místnosti a zastřešené plochou střechou a otevřené denní společenské zóny, která je kryta klasickou šikmou střechou. „Jedna hmota plynule přechází v druhou, což je navenek vyjádřeno tak, že sedlová plechová střecha pomocí křivky narazí na klidovou zónu s plochou střechou,“ vysvětluje architekt, v čem spočívá vtip a překvapivost jejich řešení.

Manželé zkrátka chtěli něco jiného, ale s respektem k rázu původní vesnické architektury. Mnozí z místních možná trefně podoktnou, že jejich dům vypadá jako stodola, ale to už je úděl všech projektů vybočujících z řady.

„Věděli jsme, že tvoříme něco, co dostane od lidí přezdívku. Přesto jsme nechtěli do ulice vytvářet žádnou bariéru. Snažili jsme se dům umístit tak, aby se do ulice jevil jako malý. Až po vstupu do zahrady vám dojde, že krajinu jakoby objímá,“ podotýká Martin Náhlovský.

Dobrý, pojďme dál, chlapi!

Co se týče interiéru, je podle něj nejsilnějším motivem výhled na panorama beskydských vrcholů. A to díky pootočení společenské zóny o zhruba 40 stupňů vůči zóně klidové. „Okolí domu je zatím nezastavěné, takže kontakt s krajinou je bezva. Sedíte v obýváku a díváte se ven přes velké okno,“ líčí zástupce studia, které působí i za hranicemi našeho regionu.

Přirozenou vazbu k místu architekti vystihli velkorysým použitím dřeva jako jednoho z hlavních stavebních materiálů. Ve společenském prostoru je přiznaný krov z dřevěných trámů, dřevěná je i terasa a fasáda je zase sestavena ze svisle kladených prken ze sibiřského modřínu.

Kvůli němu musela ovšem nejdříve padnout také jedna „otravná“ otázka. Budete se o něj chtít starat? Majitelé chtěli. Často požadované bezúdržbové bydlení vyměnili za pravidelnou péči o fasádní obklad, který je sice velmi odolný, ale bez opakovaných nátěrů se neobejde.

O tom, že konstrukčně jde o zděnou stavbu, tak ve finále svědčí pouze fasádní plochy s bílou omítkou. Jak se v domě, který byl navržen již v roce 2013 a následně realizován, vlastně bydlí?

„Hlavně investor si na to na rozdíl od manželky musel zvyknout. Během realizace vždycky říkal, dobrý, pojďme dál, chlapi. Až po obložení fasády dřevem nám řekl, že to konečně vnímá. Potřeboval dům vidět, aby si uvědomil, že to bylo správné rozhodnutí,“ vzpomíná architekt.

Skutečnost, že do Trojanovic letos putovalo čestné uznání v rámci soutěže Stavba Moravskoslezského kraje, jej mile překvapila. „Určitě je to potěšující. Myslím si, že síla stavby je zejména navenek v její jednoduchosti. Použili jsme jednoduchý fórek, na který se i zpětně rád dívám,“ dodává na závěr.

Vyhlašovateli soutěže Stavba Moravskoslezského kraje, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů. Organizátorem je společnost Pulary Group.

Sdílejte článek