Nejnovější zprávy: Reportáž: Podívejte se, jak vzniká moderní tramvajová trať v Ostravě Dlužíte peníze za černou jízdu? Dopravní podnik Ostrava nabízí řešení pro všechny neplatiče

Sport

​Šiřina se těší na Američany. Vybudovali jsme si respekt, hlásí před Tokiem!

Čeští basketbalisté stále vstřebávají obrovský úspěch, který se jim povedl na olympijské kvalifikaci v Kanadě. Už příští týden ale odlétají do Tokia.

Foto: se souhlasem BK Opava

Český tým sice nejprve nestačil na Turky, poté ale porazil Uruguay, Kanadu i Řecko a vybojoval si letenky na olympijské hry. „Myslím, že nám to dojde, až budeme na místě. Pořád je to pro nás ještě překvapení. Šok,” řekl třiatřicetiletý reprezentant a kapitán týmu BK Opava Jakub Šiřina.

Proti Turecku Šiřina ještě nehrál, v duelu s Uruguayí už ale nasázel sedmnáct bodů a patřil ke klíčovým postavám českého týmu. „Asi to byl můj nejlepší reprezentační zápas. Celkově to bylo asi moje nejpovedenější reprezentační okno,” přiznal.

Naopak, zápas s Kanadou, ve kterém Češi v závěru vedli, ovšem pak o náskok trestuhodně přišli, aby skvěle zvládli následné prodloužení a vyhráli, by hravě mohl zařadit do kolonky nejbláznivější. „Naštěstí to mělo šťastný konec,” pousmál se.

Poté, co Češi ve finále rozprášili Řeky, se celý tým ponořil do obrovské euforie. „Bylo to velké. Na hřišti i v šatně. Byla to veliká radost, ale většina z nás si podle mě ještě neuvědomuje, co jsme dokázali,” usmál se Šiřina.

Vrchol kariéry

Čeští basketbalisté dostali po návratu pár dní volna, na začátku příštího týdne už ale odlétají do Tokia, kde postupně narazí na Írán, Francii a USA. „Těším se, bude to vrchol mé kariéry. Jen mě mrzí, že to bude bez diváků. Už jsme si na to sice zvykli, ale i tak to bude smutný svátek,” naráží Šiřina na absenci fanoušků, kteří v Tokiu nebudou.

Do olympijské kvalifikace český tým nevstupoval v roli favorita, na olympiádě už si na něj ale každý musí dát pozor - svěřenci trenéra Rona Ginzburga se totiž chtějí porvat o postup ze skupiny. „Šance určitě máme. Francie je kvalitní, ale ukázali jsme, že můžeme hrát s každým. Írán je pro nás velkou neznámou, šanci na postup určitě máme,” doufá Šiřina, který se hodně těší také na souboj s USA.

„Už jsme je měli na mistrovství světa, teď ale mají k dispozici ještě daleko lepší tým. V přípravě sice dvakrát prohráli, trochu jim to skřípalo, ale oni dokážou zapnout ještě na úplně jinou úroveň,” poukazuje zkušený basketbalista na sílu hlavního favorita celého turnaje.

Veselý a Satoranský? Skvělí kluci!

Američané mají v týmu řadu hvězd NBA v čele s Kevinem Durantem, ovšem i český výběr má co nabídnout. Jeho hlavními hvězdami jsou Tomáš Satoranský a Jan Veselý, kteří jsou lídry jak na hřišti, tak v kabině. „Táhnou celý tým, svou energií i zkušenostmi. Jsou to skvělí kluci do party a neskutečně tmelí partu,” řekl opavský lídr Šiřina.

Ostatně, v zákulisí se spekuluje o tom, že by se Satoranský mohl stát vlajkonošem celé české výpravy. „Podle mě je to reálné. Za to, co dělá pro český basketbal, bych mu to přál,” má jasno Šiřina, podle něhož český tým těží ze skvělé party.

„Táhneme za jeden provaz. Teď už by nás nikdo neměl podcenit. Ukázali jsme, že šesté místo z mistrovství světa nebyla žádná náhoda, porazili jsme další silné týmy a teď si na nás každý musí dávat pozor. Vybudovali jsme si respekt,” těší jej.

Český tým vstoupí do turnaje v neděli 25. července od 3:00 SELČ. „Mé přání je, abychom postoupili ze skupiny. Cokoliv víc už bude třešničkou na dortu,” přeje si Šiřina.