Proměny kraje
18/05/2020 Petr Broulík

Skončil nouzový stav, Moravskoslezský kraj bilancuje a opět ožívá

​Celkem 1184 lidí pozitivních na nákazu COVID-19, ovšem už jen 370 nemocných má k dnešnímu dni Moravskoslezský kraj.

Z nákazy se vyléčilo už 775 obyvatel kraje a na nemoc způsobenou novým koronavirem zemřelo 39 lidí. Oznámil to dnes, v první den po skončení dvouměsíčního nouzového stavu, hejtman Ivo Vondrák.

„Nekončí však stav pandemie. To je případ třeba nákazy v dole Darkov. Nakazili se tam horníci a jejich rodinní příslušníci. V souvislosti s tímto případem jsme už otestovali asi 520 lidí a dalších 330 chceme otestovat. A zprostředkovali jsme OKD nákup respirátorů. Bohužel prostředí v šachtě je vždy komplikované, v dole je horko, takže nemůžeme zajistit, že si někdo respirátor nesundá. A horníci jsou vždy v blízkém kontaktu, takže například nemusí dodržovat minimální odstupy. Není to nic jednoduchého. Ale krajská hygienická stanice přijala ve spolupráci s OKD v tomto prostředí celou řadu ochranných opatření,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje.

„Předpovědi říkají, že bychom se jako kraj mohli v létě dostat na jednotky, nejvýš desítky nově nakažených, proto nejsme v situaci, že bychom mohli všude sundat roušky a chovat se, jako by byla pandemie za námi,“ upozorňuje Ivo Vondrák.

Ochranné prostředky vážily jako pět slonů a pokryly by patnáct fotbalových hřišť

Hejtman informoval, že kraj získal od ministerstva zdravotnictví dvacet termokamer a dva plicní ventilátory, které bude instalovat ve svých nemocnicích. „Sami jsme objednali ještě patnáct ventilátorů a koncentrátorů kyslíku, které pomáhají pacientům v těžkém stavu nemoci,“ dodal hejtman.

Ivo Vondrák také v trochu odlehčené prezentaci představil, jak se kraj s koronavirovou krizí potýkal. Z ní vyplývá, že pracovníci krajského úřadu se často v době krize změnili na skladníky, speditéry a dobrovolníky a rozdali 12, 5 milionu kusů ochranných pomůcek. Z toho šest a půl milionu roušek.

Tento počet ochranných prostředků vážil pět tun, což se rovná váze čtyř dospělých sloních samců a pokryl by území o rozloze 11, 5 hektarů, což se rovná ploše celkem patnácti fotbalových hřišť. To představuje přibližně plochu areálu Dolních Vítkovic a k tomu se musí ještě připočítat plocha fotbalového stadionu Bazaly.

Desinfekce by naplnila osmnáct hasičských cisteren či tři tisíce pivních sudů

Kdyby se svázal z tohoto množství ochranných prostředků řetěz, měřil by 2 036 kilometrů a dosáhl by z Ostravy až na Kypr nebo do Irska. „Veselé“ počty použili krajští matematici a úředníci také na množství desinfekce, které kraj zatím pro pomoc při koronakrizi zajistil – 150 tisíc litrů. Toto množství představuje 3 000 těch největších pivních sudů a desinfekce by naplnila nádrže osmnácti hasičských aut. „Z tohoto množství celou pětinu vyrobili lidé z laboratoří VŠB-TU,“ upozornil hejtman.

Hejtman Ivo Vondrák upozornil, že kraj vynaložil na pomoc a řešení krize ze svého rozpočtu 60 milionů korun, a to prakticky v prvních týdnech vše financoval a zajišťoval „na vlastní triko“. Úředníci vyčíslili, že kraj pořídil a rozvezl čtyři miliony rukavic, sto tisíc ochranných obleků, což je vlastně počet obyvatel Havířova a Bohumína. Zajištěných 110 tisíc ochranných brýlí by vystačilo pro všechny obyvatele Opavy a Frýdku-Místku. Kraj pořídil i tři čtvrtě milionu kusů respirátorů a 200 tisíc rychlotestů. A také spoustu návleků na boty, testovacích sad, teploměrů, ochranných štítů, lahví na plyn či plicní ventilátory…

„Tím, že končí nouzový stav, nejsme už zodpovědní za distribuci ochranných pomůcek kromě našich zdravotnických a sociálních zařízení. Ale chceme pomáhat dál,“ upozornil hejtman a dodal, že kraj spustí nové programy, například program rychla-rada.cz. Ten bude pomáhat a radit všem, kteří museli kvůli pandemii omezit své ekonomické aktivity.

Bude v létě vybraných až padesát turistických atrakcí kraje zdarma?

Pozoruhodným záměrem kraje se jeví další zamýšlená pomoc, která má oživit krizí ochromený cestovní ruch. Úředníci kraje nyní vytipovávají až padesátku turistických atraktivit v kraji, u nichž byl v letních měsících, ale zřejmě ještě i v září a říjnu vstup zdarma.

„Je to zatím teprve v počátku, ale pracujeme na tom tak, abychom tento projekt předložili už v červnu zastupitelům k projednání. Jeho smyslem je přilákat do kraje opět návštěvníky a nabídnout jim největší krajské atrakce zdarma. To proto, aby v létě do našeho kraje přijeli, a předpokládáme, že tady utratí své peníze spíše v restauracích, penzionech a hotelech, kde budou přebývat. My bychom tyto návštěvníky evidovali a provozovatelům poté uhradili potřebné vstupné podle jejich počtu. Hledáme k tomu opět chytré řešení, aby to bylo cílené a ne jen nějaký plošný nálet. Chceme nabídnout návštěvníkům všechny hlavní a nejzajímavější atraktivity kraje, a to i třeba soukromé. Ale nechci zatím předjímat jejich výběr. Samozřejmě musí tento dotační program nejprve schválit krajští zastupitelé,“ řekl hejtman Ivo Vondrák a jako konkrétní případ takové krajské atraktivity, která by mohla spadat do projektu podpory, uvedl například stezku v oblacích Valaška na Pustevnách.

Hejtman dodal, že kraj na počátku projektu počítá, že by na tento projekt uvolnil ze svého rozpočtu šedesát až osmdesát milionů. „Cílem je skutečně nastartovat znovu cestovní ruch, který doznal během března a dubna opravdu velkého propadu, mimochodem asi 1,2 miliardy. Ale je to zatím víceméně v plenkách, teď se to chystá a rozpracovává,“ vysvětluje Ivo Vondrák.

Rozjedou se všechny krajské vlaky a autobusy, včetně turistické linky na Praděd

Kraj chce také dalšími programy pomáhat firmám testovat zahraniční zaměstnance, tedy takzvané pendlery, kteří dojíždějí za prací, ale také ty, kteří přijíždějí nebo odjíždějí na dovolenou. „Vytváříme tedy aplikaci pro povinné testování turistů,“ sdělil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka upozornil, že krajské autobusy a vlaky se rozjedou od 25. května v původním obvyklém a normálním provozu, který platil do koronovirové krize. „Kromě těch, které jezdí do Polska nebo na Slovensko, tam stále platí zákaz. Rozjedou se také všechny školní autobusy včetně turistických linek jako je linka na Praděd,“ řekl Jakub Unucka.

Sdílejte článek