Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Společnost

Skončil úžasný příběh slona Calvina, otce 14 mláďat

Dnes ráno byl ze zdravotních důvodů utracen samec slona indického Calvin. V mládí prodělal infekci neštovic, která způsobila zakřivení jeho levé přední nohy. S věkem se toto zakřivení stále zhoršovalo a způsobilo, že Calvin začal více zatěžovat pravou přední končetinu.

V důsledku nemoci se na přetěžované pravé noze vytvořil velký absces, který si ovšem Calvin odmítal nechat ošetřit. „Proto jsme letos 25. srpna přistoupili k jeho uspání a ošetření rány v narkóze. Přes veškerou nákladnou a složitou léčbu, která trvala další dva měsíce, se ale nepodařilo nohu zachránit a absces se dále rozšiřoval. Po konzultaci s kolegy ze zahraničí jsme se rozhodli přistoupit k eutanázii, protože naděje na Calvinovo uzdravení byly v tuto chvíli nulové,“ uvedla mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Nováková.

Ostravský samec Calvin se narodil 11. srpna 1986 v Calgary Zoo v Kanadě. Oba jeho rodiče, Bandara (otec) i Kamala (matka) pocházejí ze Srí Lanky. Jako tříletý byl přemístěn do African Lion Safari, kde pobyl až do roku 2000. Pak byl převezen do Hannoveru, kde strávil dalších osm let.

Odtud měl být převezen přímo do Zoo Ostrava, ale protože se jedná o chovatelsky velmi cenného samce, bylo koordinátorem chovu slonů indických rozhodnuto, že Calvin před příjezdem do Ostravy pobude několik měsíců v zoo v Lipsku, aby se pokusil napářit tamní samice. Datum jeho příjezdu do Ostravy byl květen 2009.

Calvin patřil v Evropě mezi nejúspěšnější samce, co se počtu mláďat týče. Během svého života zplodil celkem 14 mláďat, z nichž 11 přežilo. Dvě z nich – samičky Rashmi a Sumitru – můžete vidět v Zoo Ostrava.